24.9.19

Markéta Bidrmanová, Josef Mačí: Zrušit víceletá gymnázia? Děti tam utíkají před špatnou úrovní základních škol, kritizuje Klaus

Zavedení víceletých gymnázií nebylo moc systémové, ta čtyřletá by stačila, říká v Duelu bývalý ředitel PORG a poslanec Václav Klaus ml. Ministerstvo školství opět řeší, zda víceletá gymnázia zachovat. Kritici tvrdí, že přispívají k nerovnosti ve společnosti a podle redaktorky A2larm Saši Uhlové se kvůli nim snižuje kvalita druhého stupně základních škol.
Z článku na SeznamZpravy.cz vybíráme:

Podle poslance a experta na školství Václava Klause ml. (Trikolóra) by případné zrušení víceletých gymnázií zásadně nevadilo. „Místo osmiletého by vznikla dvě čtyřletá gymnázia, těm školám by se asi nic nestalo. Společnost by se ale měla vrátit k tomu, že základem je to, co umí deváťák, tedy doručit vzdělání všem dětem a snažit se ho zlepšit. V tom úspěšní nejsme,“ míní Klaus.

Pro argumenty rodičů, kteří se snaží své potomky dostat na víceletá gymnázia, má ale pochopení. „Chtějí, aby děti byly v kolektivu, kde vzdělání stojí na žebříčku hodnot v popředí. Hlasují proto nohama. Celospolečenský důvod je ten, že zhruba 80 % mladých lidí jde na vysokou školu, takže logicky předtím směřují na gymnázia. Neznamená to, že jdou studovat nejnadanější, ale všichni,“ říká.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Děti tam utíkají před špatnou úrovní základních škol

Chyba lávky!
Děti tam z vůle rodičů utíkají před inkluzní úrovní základních škol.

Eva Adamová řekl(a)...

"Děti tam utíkají před špatnou úrovní základních škol, kritizuje Klaus"

Jo hold, úroveň školy se odvíjí hlavně od úrovně žáků. Pokud bych měla v dnešní době syny nechat mezi zůstatkovými trojkaři, čtverkaři, propadlíky a několika inkludovanými problémovými žáky na základce, asi bych si to velice rychle rozmyslela, a to i kdyby tam byli ti nejšpičkovější učitelé z Finska.

Pavel PEŠAT řekl(a)...

Místo osmiletého by vznikla dvě čtyřletá gymnázia, těm školám by se asi nic nestalo... ASI, asi, asi se nic nestalo, když se za papá Klause skudlilo na školství a jsme tam, kde jsme...

Okomentovat