13.9.19

Markéta Bidrmanová: Duel: Povinná maturita z matematiky by byl propadák. Nedokážeme žáky připravit, přiznává ministr školství

Nechci povinnost maturovat z matematiky odsunout, ale úplně zrušit, říká v Duelu ministr školství Robert Plaga (ANO). Zákonem stanovená zkouška měla už za dva roky čekat studenty lyceí a gymnázií, pak další střední školy. Asociace ředitelů gymnázií ale Plagův plán kritizuje.
Z doprovodného článku v SeznamZprávy.cz vybíráme:

Dytrt hájí učitele matematiky s tím, že zvlášť u slovníh úloh bojují žáci se špatnou čtenářskou gramotností a často nepochopí, co mají počítat. „Narážíme na čtenářskou gramotnost, to souvisí s celou výukou, ne jen s matematikou. Na školách, kde se málo čte, je problém ještě větší.“

Na ministrovu stranu se přidali také středoškoláci. Ti chtějí proti povinné maturitě z matematiky 4. října protestovat. Na Facebooku se k plánovanému protestu přihlásilo zhruba 12 000 lidí. Podle středoškoláků povinná maturita z matematiky může ještě zhoršit už tak špatný vztah žáků k předmětu.

10 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nedokážeme žáky připravit, přiznává ministr školství

Ministr, jehož resort nefunguje, si balí svých pět švestek a nepřekáží rozvoji.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zvláště pak, když nedokáže ani správně vyhodnotit situaci. Správně je:
'Žáci se nedokáží připravit.'
A to proto, že zpravidla sami nechtějí.

Simona CARCY řekl(a)...

Zcela chápu Babiše, že tento ministr předvádí zcela hubené výsledky a aby se neprojevily za jeho sezení v Karmelitské, tak vše odsouvá. Nejlépe odsunout ministra.

Eva Adamová řekl(a)...

"Povinná maturita z matematiky by byl propadák"

A jediným argumentem k tomuto tvrzení používá Plaga myšlenku, že ji přeci neudělá kolem 20 % těch, kteří si ji ZVOLILI. Bohužel tento argument používá bez jakékoliv pořádné analýzy, která by ukázala rozbor studijních výsledků studentů, kteří si volí matematiku, a rozbor studijních výsledků studentů, kteří si volí cizí jazyk.

Kdo se o to narozdíl od Plagy skutečně zajímá, ví například, že gymnazisti si matematiku moc nevolí, protože vědí, že lehkou angličtinu dají za jedna nejhůře za dva a matematiku by dali spíše za dva a možná i za tři. Proč by si kazili maturitní vysvědčení? To, že se jich v podstatě už nikdy v budoucnu na známky z maturity nikdo ptát nebude, oni jaksi netuší. A na gymnázia míří nejlepší třetina maturantů.

A kdo se zajímá, ví také, že matematiku si naopak volí dálkaři, kteří neměli na základce a učňáku angličtinu, ale němčinu, a z té nezmaturuje pravidelně kolem 30 % těch, kteří si ji ZVOLí. Navíc si matematiku volí slabí maruranti z učňáků, protože jim připadá schůdnější natipovat jeden didaktický test než absolvovat angličtinu, která se skádá z více částí.

Přiznám se, že o kompetentnosti Plagy mám větší pochybosti, než kdysi u Valachové.

Nicka Pytlik řekl(a)...

o kompetentnosti Plagy mám větší pochybosti, než kdysi u Valachové

Pytlici se úplně děsí, co přijde po něm.

Jiri Janecek řekl(a)...

"A jediným argumentem k tomuto tvrzení používá Plaga myšlenku, ..."

Ono spolu s těma jeho nedávnýma pindama o tom, jak místo nesmyslů jako zlomky učit matematizovat a řešit reálné problémy, by to bylo vcelku úsměvné, kdyby to nebyl reálný život. Někdo by mu mohl říct, že ne každý problém reálného světa vede na přímou úměrnost...

---

Jinak je škoda, že Cermat nesbírá a neporovnává s výsledky SM data typu absence/neomluvené absence/školní klasifikace v ČJ/CJ/M. Bylo by to užitečnější než "letos se zvýšila úspěšnost z Ma o 1,83 %..."

Jiri Janecek řekl(a)...

"Pytlici se úplně děsí, co přijde po něm."

ing. Lukáš Bartoň, PhD.
V horším případě jedno z těch dvou es, co dali Piráti na kandidátku ve Středočeském kraji.

Vít Tomis řekl(a)...

Plaga nedokáže žáky k MZ připravit. Není divu.
Co takhle začít ve školách učit? Místo podpory projektů a stávek podpořit výuku?

Eva Adamová řekl(a)...

Tak jsem si to poslechla do konce a konečně jsem pochopila, o co tady jde. Tím, že neustále měníme maturitu, připravujeme studenty na neustále se měnící svět a měnící se potřeby trhu práce.

Nicka Pytlik řekl(a)...

připravujeme studenty na neustále se měnící svět

Rozličná trdla jsou více či méně upotřebitelná prakticky v každé době.
Problém může ale spočívat v tom, že se do parlamentu vejde jen 281 lidí...

Okomentovat