16.9.19

Marie Veselá, Anna Kottová: Fenomén ‚mamataxi‘ před školami. Řada rodičů v Praze vozí své děti autem, i když bydlí za rohem

Kilometr se dá rychlejší chůzí zvládnout zhruba za patnáct minut. Přesto nemalá část rodičů z Prahy vozí děti do škol autem, i když bydlí v podstatě za rohem. Upozorňuje na to organizace Pražské matky. Podle jejího průzkumu se na vyučování nechávají vozit až čtyři z deseti školáků. Změnit to chtějí druhým ročníkem kampaně Pěšky do školy, která odstartovala v pondělí. Hustý provoz před školami ale neřeší jen v Česku, potýká se s ním třeba i Vídeň.
Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Z průzkumu organizace vyplývá, že část rodičů přijíždí s dětmi do školy i přesto, že bydlí v nejbližším okolí školy. „Asi 46 procent rodičů, kteří pravidelně dováží děti do školy autem, uvedlo, že bydlí do jednoho kilometru, což představuje asi čtvrt hodiny chůze,“ doplňuje Klimešová.

A proč rodiče vozí své děti autem? „Nestíháme, je 7.50, takže abychom nepřišli pozdě, tak jsem vzala auto,“ říká jedna z maminek, kterou oslovil Radiožurnál. „Převážně jezdíme autem, ale někdy chodíme i pěšky a občas jezdíme na koloběžce,“ dodává.

„Tyto důvody jsou samozřejmě legitimní, nicméně je otázka, jestli prospívají dětem,“ upozorňuje Klimešová.

Letos se do kampaně Pěšky do školy zapojilo asi 50 škol, dvacítka z nich je pražských. Jednou z nich je třeba Základní škola Na Slovance v pražské Libni. Pěšky tam do školy chodí necelá polovina žáků.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Letos se do kampaně Pěšky do školy zapojilo asi 50 škol

A co když děti do škol pěšky chodit nebudou, prostěěě?
Vrátí Pražské matky sponzorům peníze na kampaň?
A co pražští taťkové? Do škole na kole!
V zákoně je pořád zakotvena marietereziánská povinná školní docházka!!!
Neměla by se v té dnešní překotně měnící se době uzákonit spíš povinná školní dojížďka?

Okomentovat