16.9.19

Lukáš Masopust: Česko – země pseudovzdělání VIII aneb Kvalita po česku

Je už smutným faktem, že v Česku je chceme hodně muziky za málo peněz a že třeba raději strávíme čas cestou do kamenné prodejny, než bychom zaplatili poštovné. Neplatí to o všech, ale když se dívám na školství, tak to platí.


Chceme být “světoví” a tak schválíme zákon o asistentech pro žáky, ale už se nezabýváme tím, že dostávají jen minimální či nízkou mzdu, nemluvně o (ne)nárocích na jejich kvalifikaci. A pak se nemůže divit příběhům, co slýchám. Například předsedkyně jedné z maturitních komisí nám vyprávěla následující zkušenost s asistentkami žáků. Jedna je prý zahradnice, druhá vyléčená alkoholička. Obě se při hodině matematiky velmi často nudí a baví se mezi sebou, neb žákovi stejně nedokáží pomoci. Tedy učitelka musí spíše krotit je, něž žáky. A jako malý bonbonek k tomu všemu tyto “dámičky” chodí na vedení školy hlásit, jak tato paní učitelka dělá to či ono špatně. Pevně doufám, že to je jen extrémní případ. Stačilo by, a to není zase můj nápad, aby asistenty byli povinně studenti pedagogiky. Sice to plně neřeší náš problém, ale je to lepší.

To opravdu nemáme lepší lidi? Třeba studenty pedagogiky? Snad je toto jen ojedinělý nešvar, ale i tak demonstruje neschopnost státu udělat ve školství něco dobře.

Jak už jsem psal, vadí mi nepřijetí kariérního řádu. Jako třídní musím dělat spoustu věcí, které nepovažuji za důležité. Mají je dělat stroje. Pokud žák do školy nechce chodit, rodičům je to jedno, tak jakákoli moje opatření jsou jen ztrátou času a ničím mne.

U (ne)koncepce vzdělávání se ještě zastavím. Platí, že naše vzdělávací struktura svým složením odpovídá minulému století, asi má smysl rozvíjet i kompetence všeobecné. Tím myslím soft skils, kritické myšlení apod. Vědět více o světě kolem nás, něco o něm znát a orientovat se v něm. Přesto si pod tímto pojmem u nás hodně lidí představí gymnázium a jeho učební náplň. A transformaci středního vzdělání do podoby blížící se spíše gymnáziím. Ono se to možná stane i samo osobě, protože na odborných školách nebude mít kdo učit. Už teď nám chybí hodně odborných pracovníků. Kdo by šel učit na střední odborné školy? A nevěřím tomu, že pedagogické fakulty jsou schopny vyrobit kvalitního učitele programování, databází apod. Mně by se líbilo, kdybychom měli časem (výhled asi 30 let) střední školy polytematického charakteru. Kde by žáci měli společnou část a pak tu řekněme odbornou, přičemž by si žáci mohli krom studia konkrétního oboru zvolit i něco dalšího, třeba sváření. Pochopitelně víceletá gymnázia je třeba redukovat či zrušit pro zaručení sociální koheze ve společnosti.

V některých školách řeší financování učitelů tak, že si rodiče žáků založili nadaci, do které přispívají rodiče žáků, a ředitel školy z toho přilepšuje na platech učitelům. Ano, až sem to došlo. Někteří rodiče platí různé kroužky, takže jako peníze do vzdělávání plynou také.

Převzato z Blogu kantora.

3 komentáře:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"Pochopitelně víceletá gymnázia je třeba redukovat či zrušit pro zaručení sociální koheze ve společnosti." Tak určitě!!! Ty gymply, to je hnus, semeniště všech neřádů v českém školství. Odporné elitářské spolky, kde z vás udělají nemyslící šprty. A ti namachrovaní učitelé tam! Se sociální kohezí na věčné časy a nikdy jinak! Talentované děti - ty ať si trhnou. Ať žijí hlasatelé šťastného živočicha, salamandři zítřka!

SEW4HOME řekl(a)...

Jen doufám, že nepracujete ve školství. Udržet emoce na uzdě a argumentovat věcně vám evidentně dělä problém.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Doufáte marně, hrdinný anonyme. Znáte jméno Robert Čapek a viděl jste jeho Apel? Četl jste příspěvky tzv. Tajného učitele na České škole? Znáte Válku s mloky Karla Čapka? Stačí poskládat za sebe pár výroků jiných lidí (či jejich reprodukci) a je to. Slyšel jste někdy o sarkasmu? Třeba jej budete schopen odhalit i v mém příspěvku. Jsem zastáncem teze, že extrémně hloupé tvrzení si nezaslouží argumentaci (mimochodem kde se skrývá ve Vašem příspěvku?).
Teze o sociální kohezi dosažené likvidací VG většinou skrývají snahu (jakkoliv možná nevědomou) opakovat v nějaké podobě komunistický experiment, v němž si byli všichni rovni, ale někteří rovnější. Jenže jestli něčeho v Čechách a na Moravě dlouhodobě postrádáme, pak jsou to elity. Ve jménu pomyslné sociální koheze se pak o ně připravíme? Opravdu si lze vážně myslet, že soudržnosti společnosti můžeme docílit zglajchšaltovaným základním vzděláním? V SRN bylo r. 2014 48 % středoškoláků na odborných školách. Zbytek, 52 %, patřil gymnáziím, v naprosté většině případů devítiletým. U nás ve stejné době na 4, 6 a 8letých gymnáziích studovalo 27 % (v roce 2016 již jen 23 %), přičemž na VŠ nastupuje 50 % ročníku. Takže vzdělanost posílíme a Německo jistě doženeme redukcí či rušením VG. Opravdu třeskutá logika. Nebo jsou Němci obyčejní omezení hlupáci, nedbající na sociální kohezi?
Nu, čísla máte, předveďte se jako argumentačně zdatný diskutér. Obávám se ale, že odpovědí bude velké mlčení.

Okomentovat