16.9.19

Linda Veselá: V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga

Nedostatek učitelů v Česku podle Roberta Plagy přetrvává. „Jsou školy, kde měli problém sehnat učitele i v průběhu prázdnin,“ popsal závažnost situace. „V některých krajích učí více než z deseti procent nekvalifikovaní učitelé,“ uvedl ministr školství v nedělní Partii na Primě.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle Münicha je potřeba zrušit povinnou maturitu z matematiky, ale současně zlepšit ostatní aspekty školství. „Soustředit všechno do jedné úzké zkoušky mi připadá absurdní,“ dodal.

Školy mají podle Plagy obrovskou autonomii. Kvůli nedostatečné podpoře se však podle něj různí kvalita. „Chybí podpora a přišli jsme o střední článek řízení,“ dodal.

„Když nejsou peníze, tak nic nezměníte,“ komentoval expert na vzdělávání Daniel Münich. Upozornil však i na další faktory. „Alternativy pro vysokoškolsky vzdělané se vyrovnaly,“ dodal. Problémem je podle něj i přílišná administrativa či příprava a další vzdělávání.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Takový guvernér národní banky se zdráhá činit jakákoli prohlášení o například změnách úrokové sazby, jsa si vědom možných dopadů na rozkolísání kdečeho.
Tak jen, že lavicová rozvalenost žactva v hodinách matematiky vzrostla v průběhu prvních dvou týdnů měsíce záři o třicet čtyři a půl procentního bodu.

Eva Adamová řekl(a)...

"V některých krajích učí i z deseti procent nekvalifikovaní učitelé, řekl Plaga"

Ale podle téhož to napraví blížící se ekonomická krize, to se zase učitelé do škol pohrnou.

"Tak jen, že lavicová rozvalenost žactva v hodinách matematiky vzrostla v průběhu prvních dvou týdnů měsíce záři o třicet čtyři a půl procentního bodu."

Já jsem vypozorovala, že na základkách v osmičkách a devítkách stoupla rovněž, ale jenom o dvacet devět procetních bodů, to bude asi tou slabší mediální gramotností žáků základních škol.

Eva Adamová řekl(a)...

A jestliže Plaga, který si kýmsi nechal nakukat frázi o užitečných a neužiteřných úlohách, kterou teď omílá furt dokola, v souvislosti s maturitou z matematiky hovoří o rozvoji kritického myšlení, tak to vážně ve mně vzbuzuje úsměv.

Nicka Pytlik řekl(a)...

S tou mediální negramotností je to ve školách potíž. Další nenadějný předmět pro povinnou maturitu. Takhle ten svět v lavicové rozvalenosti při hodinách matematiky nedoženeme!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

si kýmsi nechal nakukat frázi o užitečných a neužiteřných úlohách

Tak to by se mohlo lehce pokukat i u užitečné a neužitečné úloze ministra školství v oblasti zkompetentnovatelnosti zdejšího žactva.

E.Kocourek řekl(a)...

Ve všech krajích vládne školství zcela neschopný ministr. ////

krtek řekl(a)...

Já nevím, už jsem si stačil všimnout, že většina žáků zprávy nesleduje a nechová se podle nich. Nekritizuje, že se neučí pro život, nepožaduje vliv na to, co se bude učit. Jakási paralelní polis. JO, a na lavici mi lehá ještě méně než 29 %, odhadem tak 25 %.

Nicka Pytlik řekl(a)...

na lavici mi lehá ještě méně než

Je jen otázka času, než se už konečně přijde na to, že člověku to nejlépe myslí vleže.
Jakože prokrvení mozku a tak.
Přestane se sedat v marietereziánských lavicích a začne se lehat ve scio ležnicích.

Okomentovat