6.9.19

Lenka Jansová, Nela Krawiecová: Maláčová chce změnit název dětských skupin na jesle. ‚Důležitá je dostupnost,‘ zní z opozice

Rodiče nejmenších předškoláků by mohli snadněji získat místo v zařízení pro děti. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce v novele zákona o dětských skupinách od roku 2021 tyto skupiny, které navštěvuje zhruba 12 tisíc dětí, financovat z rozpočtu. Teď jsou závislé na evropských penězích. Skupiny chce přejmenovat na jesle.
Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

„Přejmenování ve chvíli, kdy už pět let funguje pojem dětská skupina, na jesle, které bývaly kdysi a lidé si s nimi spojí něco trochu jiného, protože to bylo vždycky zdravotnické zařízení, tak je zcela nepotřebné a je to taková drobnost. Mnohem důležitější je, aby byla velká šíře takových to skupin po celé republice, aby byly dostupné a abychom měli zajištěno jejich budoucí financování,“ uvedla Pekarová.

Podle Pekarové jsou pro financování klíčové evropské fondy. „Jestliže nebudeme mít peníze z evropských fondů na tuto oblast a stát nezastoupí evropskou složku financování, tak skupina rodičů, která potřebuje pro své nejmenší nějakou kvalitní péči, zůstane na holičkách a to by bylo opravdu tím nejhorším, co bychom mohli dopustit,“ dodala Pekarová.

Podle poslankyně Olgy Richterové z Pirátské strany je přejmenování dětských skupin na jesle zbytečné. „Skutečně mi nedává smysl, proč by náš stát měl zavést dětské skupiny v roce 2014 a poté je zase zrušit a přejmenovat. Takhle nemá vypadat promyšlená státní politika,“ uvedla.


Žádné komentáře:

Okomentovat