3.9.19

Ladislav Šustr: Učitel bere jako prodavač v Lidlu, Plaga se za nás nebije, stěžují si pedagogové

Z porušených slibů naštvaní učitelé a hrozba stávkových pohotovostí. Tak se zatím vyvíjí jednání ohledně navýšení platů učitelů na příští rok. Původně totiž vláda slibovala přidání o 15 procent, nyní však už jen o 10 procent a v roce 2021 ještě o procento méně. Odbory ani učitelé s růstem nesouhlasí o připomínají dřívější sliby vlády Andreje Babiše. Podobnou situaci zažívají i zdravotníci, kteří mají dostat pouhá tři procenta navíc, tedy pouze pokrytí inflace.

Z článku v Echo24.cz vybíráme:

Částka však odborům a Pedagogické komoře přijde stále malá. „Sledoval jsem, jak se ministři střídali u paní ministryně financí. Přišlo mi, že si jiní ministři řekli o dost víc peněz. Zdá se mi, že pan Plaga se vrátil s jednou miliardou navíc oproti původnímu předpokladu. Ve školství však chybí 50 miliard. Vadí mi, že neřekl, že si jde pro navýšení původně slibovaných patnácti procent, místo nynějších deseti. Přijde mi, že se o náš resort vůbec nebije,“ řekl pro Echo24 šéf Pedagogické komory Radek Sárközi.(...)

Ministr školství Plaga si však od desetiprocentního navýšení slibuje přísun kvalitních učitelů do škol. Sárközi ovšem varuje, že nástupní plat učitele je stejný, jako dostávají prodavači v řetězci Lidl. „Dnešní průměr platu učitelů je okolo 31 až 32 tisíc korun hrubého. Pokud si navíc vezmeme, že lidé se rozhodují, zda půjdou učit, tak na ně čeká nástupní plat ve výši 28 tisíc korun hrubého,“ řekl pro Echo24 Sárközi.

Odbory s ministrem Plagou chtějí o navýšení platů ještě jednat. Ty také upozorňují, že ministr Plaga slíbil, že pokud se budou platy ostatních státních zaměstnanců navyšovat, porostou o stejně procent navíc i platy učitelů. Podle návrhu ministryně financí mají pracovníci ve státním sektoru dostat přidáno o tři procenta.Žádné komentáře:

Okomentovat