25.9.19

Kristián Šujan: Obědy zdarma některé školy a školky bojkotují. Kvůli papírování i chování rodičů

Někteří školáci a děti v mateřských školách zůstávají na severu Čech o hladu. Přestože školská zařízení měla možnost přihlásit se do ministerského programu Obědy do škol zdarma, přes který jim Ústecký kraj posílá od září peníze na obědy v jídelnách, ne všechna toho využila. Ředitele odradila složitá administrativa. Raději využívají peníze od nadace Women for women.


Z článku v Ústecký.Deník.cz vybíráme:

Hejtman přiznává, že školy mohla odradit složitá a zdlouhavá administrativa projektu. Školy totiž musí uzavřít s krajem smlouvu o partnerství. Chudí rodiče si následně obstarají od úřadu práce potvrzení o pobírání dávek v hmotné nouzi, děti doklad odevzdají ve škole a pak dostanou stravu zdarma. „Na druhou stranu, pokud téměř tisícovka dětí z chudých poměrů bude mít díky tomu alespoň jednou za den něco teplého k jídlu, tak se to vyplatí,“ podotkl hejtman.

Některé oslovené školy prý o projektu nevěděly. „Možná to někde v médiích proběhlo, ale to neznamená, že o tom musíme vědět. Chtělo by to přímý kontakt s těmi školami, rozeslat hromadné informace a myslím si, že potom by se jich zapojilo mnohem více,“ řekl zástupce ředitele Hubert Kindermann ze ZŠ U Nemocnice v Rumburku.

Další školy mimo záznam sdělily, že se do programu nepřihlásily z důvodů, které nechtějí ventilovat do tisku. Proč program bojkotovaly hejtmanem zmiňované základní školy v Bílině, není zřejmé.

2 komentáře:

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Školy mají dělat jen to, co jim ukládá zákon. Sociální péče to zcela jistě není, tu mají dělat jiné instituce a jimi placení profesionálové. Obědy zdarma, mléko a ovoce do škol a podobné "projekty" jsou především bezohledným zneužíváním neplacené a v tomto směru i amatérské práce pedagogů, jinými slovy učitelé opět dělají zadarmo práci za někoho jiného.

Nicka Pytlik řekl(a)...

učitelé opět dělají zadarmo práci za někoho jiného

Kdo se na takových projektech chutě přiživuje, nutno dodat.

Okomentovat