25.9.19

Klára Mrázová: Malotřídky v kraji bojují o přežití, chybí jim děti, peníze i učitelé

Obavy malých škol v Plzeňském kraji z reformy školství narůstají. Nově by ředitelé totiž nedostávali peníze za každého žáka, ale systém by zohlednil rozsah výuky a počet odučených hodin. Pro některé malotřídky to ale může být likvidační.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Nejistou budoucnost má malotřídka v Hošťce na Tachovsku. V září do ní nastoupilo pouze pět dětí. Pokud se základní škole nepodaří na příští rok sehnat více žáků, hrozí jí zánik. S novým financováním, které od ledna 2020 odstartuje, by navíc obec jako zřizovatel musela doplácet zhruba půl milionu korun.

Současnou situaci hodnotí ředitelka Jarmila Muchová jako katastrofu. Ještě loni do školy chodilo sedmnáct kluků a holek. Pak jejich počet klesl na dvanáct, mimo jiné kvůli stěhování rodičů za prací. Kromě toho Muchová chtěla svou funkci opustit, ovšem do výběrového řízení se opakovaně nikdo nepřihlásil. Na postu se proto rozhodla ještě zůstat.

„Rodiče ale do poslední chvíle nevěděli, jak se vše vyvine, žili v nejistotě. Někteří proto přehlásili své ratolesti jinam,“ vysvětlila. Zásadní rozhodnutí padne v dubnu, kdy se uskuteční zápis do první třídy.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Tak jestli jim chybí děti, tak to je opravdu průšvih, protože učitele bez dětí, které by mohl učit, asi opravdu nebude nikdo ochotný platit.

Ale teď vážně. V ČR je ze všech základních škol 38 % malotřídek. Důvodem je to, že u nás máme obrovský počet obcí pod 500 obyvatel oproti třeba Německu či Rakousku. A každá obec si drží tu svoji školičku zuby nehty až nesmyslně. Někde mají samozřejmě malotřídky svoje opodstatnění např. z důvodu dojíždění na delší vzdálenost, ale mnohde je jejich existence až směšná. Uvedu dva příklady z mého okolí.

1. Z obce A je to 3 km do obce B s velkou školou se 600 žáky a 4 km na opačnou stranu do obce C s poloprázdnou malou vesnickou školou se 180 žáky, přesto v obci A existuje jednotřídka s 12 žáky napříč všemi pěti ročníky 1. stupně.

2. V obci A nasednete do autobusu a při cestě do krajského města pozorujete přesýpací manévry mezi obcemi B, C a D. V obci B nasednou děti 1. a 2. ročníku a vysednou v obci C. V obci C nasednou děti 3. až 9. ročníku, aby děti 3. až 5. ročníku pak vysedly v obci B, do které se autobus vrací. V obci B pak nasednou žáci 6. až 9. ročníku a zamíří do obce D, což je vesnice s necelými 2 000 obyvatel a poloprázdnou školou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

chybí jim děti, peníze i učitelé

Podstatné je, že mají pořád ještě ředitele.

Okomentovat