27.9.19

Kateřina Valachová: Vlastně trochu pana ministra Plagu lituji. Tančí mezi vejci a musí se tvářit, že plní sliby

Kateřina Valachová komentuje na sociální síti Facebook grafy růstu platů učitelů: "Jak tedy může pan ministr Plaga neustále opakovat, že v roce 2021 podle vládního prohlášení dosáhne průměrný plat učitele (myšleno v regionálním školství) "asi" 45000 korun? Protože to by nebyl růst na 150, ale na 142 procent. A přes veškerou úctu k panu ministrovi odmítám věřit, že 142 procent je MINIMÁLNĚ 150 procent."
Celý komentář:

Už jsem někde psala, že jsem absolventkou maturity z matematiky. Přesto mi nejde a nejde vyřešit jedna matematická záhada.

Je to taková slovní úloha.

Netypická, protože začíná citátem z vládního prohlášení: "Prosadíme více peněz do školství tak, aby se platy učitelů a nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 procent jejich výše pro rok 2017." Jen na okraj zdůrazňuji slovo MINIMÁLNĚ, ale to je pro úlohu samozřejmě nepodstatné.

Tak pokračujme. Oficiální statistiky MŠMT říkají, že průměrný plat učitelů (v regionálním školství, tedy bez vysokých škol) v roce 2017 (v celku roku) dosáhl částky 31 632 korun (viz modro žlutý graf).

Dobrá tedy. Beru do rukou kalkulačku, počítám a... A kouká na mne "cílová" suma 47 448 korun.

Nyní pointa té úlohy. Jak tedy může pan ministr Plaga neustále opakovat, že v roce 2021 podle vládního prohlášení dosáhne průměrný plat učitele (myšleno v regionálním školství) "asi" 45 000 korun? Protože to by nebyl růst na 150, ale na 142 procent. A přes veškerou úctu k panu ministrovi odmítám věřit, že 142 procent je MINIMÁLNĚ 150 procent.

Mám řešení.

Ministrem stále opakovaná suma 45 342 korun pro rok 2021 by znamenala, že za rok 2017 vycházíme z částky 30 228 korun. I k tomu máme graf (šedo-modro-červený).

A zase z MŠMT!

Vida - zde jsou čísla o poznání nižší. Podle něj by tedy 45 tisíc bylo naprosto v pořádku. Takže pro podmínky splnění vládních slibů používá pan ministr Plaga jakési nižší číslo 30 228 korun. Ale zábavné na tom je, že když se chlubí, jak již vzrostly platy učitelů v regionálním školství a jak jde všechno po drátkách, tak používá čísla z té vyšší (modro žluté) řady. Což není problém dokázat, cituji z tiskové zprávy MŠMT z 8. dubna 2019: "V loňském roce tak byl průměrný plat učitele 35.089 korun a nepedagogové se dostali v průměru na 20.078 korun."

Vlastně trochu pana ministra Plagu lituji. Tančí mezi vejci a musí se tvářit, že plní sliby.

Ve skutečnosti neplní. Jen používá čísla podle toho, jak se to zrovna hodí. A to není dobrá zpráva pro vládu.

(Popravdě - to stejné platí i o platech nepedagogických zaměstnanců ve školství.)

2 komentáře:

L.snirch řekl(a)...

Proč jsou 2 různé grafy, oba z dílny MŠMT?
Docela by mě obecně zajímalo, jak může být průměr 2019 (plánovaný) přes 39 000, když tuto mzdu bere kategorie 32+, tedy nejstarší.
Statistiky by měly být nejen čísla a grafy, ale i velmi podrobné vysvětlení, co je v číslech zahrnuto.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jsem absolventkou maturity z matematiky

Pytlici připouštějí, že sama maturita z matematiky nemusí být zárukou rozumu.
Přesto trvají na tom, že je nezbytná především pro všechny, kteří pracují s dětmi a mládeží, nemocnými lidmi a také pro zaměstnance státní správy, u nichž je požadováno nejméně středoškolské vzdělání s maturitou. A to i zpětně!

Okomentovat