2.9.19

Kateřina Perknerová: Trochu jiná výuka. V Česku dnes otevírají tři desítky soukromých škol

Číst. Porozumět. Chápat. Umět. Čtyři slovesa, která vedou k poznání. Každý dobrý učitel ví, že právě čtenářská gramotnost je v dnešním technologickém světě klíčem ke schopnosti se v něm vyznat. Některé školy na tomto faktu dokonce postavily svou existenci. Patří k nim i nová brněnská základní škola Filipika, kterou zřizuje Českobratrská církev evangelická.


Z článku v Deník.cz vybíráme:

Zpočátku s jejím založením nesouhlasil kraj, pak ministerstvo školství. Až letos dosáhli cíle a jsou tak desátou základní ScioŠkolou v ČR. V nich se vyučuje alternativním způsobem, učitele zde nahrazují průvodci. „Dochází k propojování žáků napříč ročníky, práce v různých skupinách dává dětem jedinečnou příležitost plně rozvíjet jejich kompetence, především pracovní, komunikativní, sociální,“ uvádí zakladatel ScioŠkol Ondřej Šteffl.

Dobrý projekt a nadšení ovšem nestačí. Ministerstvo školství upozorňuje, že důvodem k zamítnutí zápisu do rejstříku škol a školských zařízení je nesoulad s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky nebo příslušného kraje. „Spočívá ve skutečnosti, že v dané lokalitě existuje dostatek míst na již zapsaných školách a není efektivní a potřebné zřizovat a ze státního rozpočtu dotovat školu novou,“ říká mluvčí resortu Aneta Lednová.

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Porozumět. Chápat. Umět.

Jaký je rozdíl mezi stavy mysli 'porozumět' a 'chápat'?
Mravnost pytlici předpokládají tak nějak samo sebou. A být tam ještě elementární kázeň, řekli by zavile herbartovští pytlici, že se jedná téměř o čirý herbartismus.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Ano, četl jsem, porozuměl a pochopil, že se opět rozjela kanonáda do státního školství a velebení školství soukromého, protože byznys je zkrátka byznys. Vlastně je svým způsobem pravda, že české školství za moc nestojí, když produkuje politiky, "experty" a novináře, jaké máme...

Nicka Pytlik řekl(a)...

když produkuje politiky, "experty" a novináře

I z důvodu obdobné produkce nikdy nesmí být maturita z matematiky povinná. Nikdy!

Okomentovat