9.9.19

Kateřina Hovorková: Kapesné pětistovka měsíčně: Je to hodně, nebo málo a co tím vlastně děti učíme

Podle dlouhodobých průzkumů dává devadesát procent rodičů svým dětem kapesné. Je to výchovné, myslí si, a s nimi i finanční odborníci a psychologové. Řada z rodičů však řeší, jak vysoké má být, aby mělo ten správný efekt.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Podle expertů by měla platit jasná dohoda, na co všechno je kapesné určeno. "Obecně na drobnější věci. Nebudeme požadovat, aby si z něj pořizovalo cokoli, co nevidí jako hodnotu nebo co obecně vnímáme jako povinnost rodičů, tedy třeba ponožky, penál, jídlo, školní sešity. Kapesné je na pokrytí potřeb dítěte tak, jak je samo vnímá, nikoli jak je vnímají rodiče," míní psycholog Dalibor Špok.

Děti by měly být schopné z kapesného našetřit i na dražší věci, které chtějí, případně se na nákupu finančně podílet. "U nákladných položek, jako je třeba mobilní telefon, pokud po něm dítě dlouhodobě touží a rodiče jej vidí jako rozumnou investici, by měla platit dohoda, že dítě se na této investici bude ze svého kapesného nějak podílet, třeba i malou, symbolickou částkou. To umožní budovat v dítěti finanční gramotnost, schopnost odkládat uspokojení krátkodobých potřeb ve prospěch dlouhodobějších," míní psycholog.

1 komentář:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Podle mych soukromych pruzkumu( protoze me to hodne zajima a ptam se skoro v kazde tride), devadesat procent deti nema kapesne.
Kapesne je na to, ze ho dite dostane jednou za x dni a pak s nim hospodar. A nedostane penize drive, nez zase v nejaky urceny cas. Navic by mela byt nejaka dohoda s rodici, co si za kapesne bude porizovati. To, ze si dite rekne kdykoli o penize, dostane je a rozsustruje- to neni kapesne.

Okomentovat