16.9.19

Josef Mačí: Revoluce ve školních osnovách. Ministerstvo seškrtá učivo možná až na polovinu

Méně látky, ale více znalostí. „Učivo bych zredukoval klidně o polovinu,“ říká expert, který se podílí na změnách, jež chystá Ministerstvo školství. Učitelé nestíhají se studenty projít ani základní obsah jednotlivých předmětů. Ale není to jejich chyba. Dokládají to šetření České školní inspekce. Látky je prostě moc.
Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Na přípravě nové vzdělávací strategie se podílí osmičlenný expertní tým. Seškrtání množství vyučované látky má mimo jiné na starost dlouholetý ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík. Ten v rámci dokumentu, který bude podkladem pro vytvoření nové strategie, připravuje celkovou změnu obsahu a způsobu vzdělávání.

„Nutnost redukovat učivo je prostě nevyhnutelná. Pokud bychom se bavili o procentu, já jsem radikálnější a šel bych klidně na 50 procent. Uvědomte si, kolik nových informací neustále přibývá a my je musíme studentům nějakým způsobem zprostředkovat, ale v tu chvíli je nutné zase něco jiného dát pryč, protože ti lidé nejsou nafukovací,“ vysvětluje záměr plánované změny Sáblík.

Svá tvrzení dokládá statistikami. Tři roky od chvíle, kdy absolvent opustí školu, si pamatuje dvě až pět procent toho, co se v minulých letech naučil. Pokud navíc podle Sáblíka informaci nepoužije šestkrát, tak se uloží pouze v krátkodobé paměti a pak ji student nebo už absolvent nenávratně zapomene. Není tedy efektivní se učit takové množství informací, když 95 procent z toho student stejně vypustí.

„Potřebujeme stanovit hutný základ a mít dostatek času, aby se procvičil a opakoval, čímž se vytvoří podhoubí, díky kterému se bude moct student rozvíjet v budoucnosti. Není tedy cílem, aby se studenti méně učili. Naopak učitelé by měli učit méně, aby se studenti naučili více, jak říkal již Jan Ámos Komenský,“ dodává Sáblík.


20 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministerstvo seškrtá učivo možná až na polovinu

Tak hlavně, aby kompetence zůstaly!
Učivem se pytlici už dávno nezabývají. Snad že výstupy ještě berou v úvahu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A pokud někdo v té dnešní překotně měnící se době pojednává o osnovách, pak problematice ale doopravdy rozumí. Jakože fakt natuti!
Nejspíš kovaný odborník na vzdělání, kontultant čí auditor. Nebo dokonce amalytik.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jejda a já žila v takovém hloupém přesvědčení, že povinné jsou očekávané výstupy. A ono to tak není?????

E.Kocourek řekl(a)...

Ministerští experti nejsou schopni zorganizovat něco tak triviálního, jako je maturita z matematiky, a budou strkat rypáky do redukce učiva? ////

Jako zastánce zrušení Ministerstva bych to asi měl uvítat. Lidé aspoň dříve pochopí, k čemu je Ministerstvo dobré ... ////

Vít Tomis řekl(a)...

Nic neredukovat. Jen určit obsah pomněnky a zapomněnky.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Tím expertem je "dlouholetý ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík". Člověk poukazující právě na tu trefnou pytlikovskou "dnešní překotně měnící se dobu". Třeba tady. Tož kupředu, Toníku a Anno!

Radek Sárközi řekl(a)...

V týmu pana Sáblíka samozřejmě nechybí Bob Kartous...

Eva Adamová řekl(a)...

Učivo na polovinu, aby byl čas na procvičování? Mám si to v matematice představit tak, že budoucí deváťáci budou končit učivem, které dnes probírají páťáci? Tedy desetinnými čísly? Ať dumám jak dumám, jinak to totiž v matematice nepůjde.

Eva Adamová řekl(a)...

Nebo by to pravda šlo i jinak. Začít v první třídě učivem páťáků, ale skoro se zdráhám tu myšlenku vyslovit, aby se toho proboha nahoře ještě někdo nechytil.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jinak to totiž v matematice nepůjde

Pytlici vidí tu redukci na polovinu tak, že se například na základní škole proberou jen lichá čísla, sčítání a násobení, a na škole střední se pak dorazí čísla sudá, odčítání a dělení. Nebo tak nějak podobně.
Jestli je v redukčním týmu expertů i Bobek, tak to tak bylo určitě myšleno.
Viz jeho kraťasy a triko přes den, nohavice a rukávy pak v noci.

Ivo Mádr řekl(a)...

Eva Adamová

Toto jsem avizoval již dříve. Jen si nedokáži představit co v matematice na ZŠ vynechat, když vše na sebe navazuje. Je to jako středověké mosty, vynecháš jeden kámen a vše se zhroutí. Je to ode zdi ke zdi. Všichni již jsme otlučeni od těch nápadů počínaje RVP-ŠVP, přes inkluzi až po případnou redukci. Matematiku pak už můžou učit skutečně i "vysloužilí vojáci". Jako za Marie Terezie.

Nicka Pytlik řekl(a)...

aby byl čas na procvičování?

Takže nakonec se prosadí to původně zavrhované biflovní algoritmů nazpaměť?
Častým cvičením se z běžné opičky stane opička cvičená.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Já neodolám a smočím si i češtinou - RVP Gym, obsah učiva literární historie:
"vývoj literatury v kontextu dobového myšlení, umění a kultury – funkce periodizace literatury, vývoj kontextu české a světové literatury; tematický a výrazový přínos velkých autorských osobností; literární směry a hnutí; vývoj literárních druhů a žánrů s důrazem na moderní literaturu"

Toť opravdu vše. Až i tohle minimum ten slavný "expertní tým" seškrtá o 50 %, můžeme vlézt zpátky do jeskyní nebo rovnou na stromy. I když - já zapomněl: má se vlastně učit jen to, co je využitelné v praxi. Tak to jo, hm... k čemu je matematikovi znalost přínosu velkých autorských osobností? A k čemu právníkovi znalost druhé odmocniny?

krtek řekl(a)...

Já se v tom ztrácím. Expertní týmy pro revizi RVP něco připraví a expertní tým pro Stretagii jim to seškrtá na 50 %? Nebo expertní týmy byly vyhodnoceny jako neschopné a nahradí je expertní tým jeden? Nebo se slučováním NUV a NIDV zanikla práce na revizi? A, jen tak mimochodem, ani v jednom Bob není, na to je příliš cenný, aby se ubíjel v práci nad revizemi.
---
A já naivka si myslel, že chaos okolo brexitu je výsadnou Britů a my umíme také chystat čtveráctví.

krtek řekl(a)...

A ještě k panu řediteli Sáblíkovi, je to všeuměl: https://www.ods.cz/profil/23617-radko-sablik

Jiri Janecek řekl(a)...

Ja se nedostal ani pres "Méně látky, ale více znalostí."

To asi budou ti devataci znat tech desetinnych cisel dvakrat toli nez dnesni pataci…

Vít Tomis řekl(a)...

Redukce "učiva" nevadí. Naopak. Získáme další a další vysokoškoláky a budeme se mít lépe. Vždyť v genderových a podobných oborech potřebujeme stále víc a víc odborníků. Technický pokrok přece zajistí počítače.

Simona CARCY řekl(a)...

Tak někdo 4 roky vyšetřoval a pak změnil právní názor. Ministerstvo léta revidovalo RVP tak, že si toho nikdo nevšiml a teď udělá omlazovací řez na pařez. Holt ryba smrdí od hlavy.

turistao 982 řekl(a)...

Polovinu? A není to málo, Antone Pavloviči?

mirek vaněk řekl(a)...

A stále rozhodují amatéři. A minsterstvo jako by bylo jejich hnízdem.

Od čeho mají tiskové mluvčí? Aby posoudil, které hlouposti do médií už nepatří. Nebo MŠMT žádného nemá?

Pokud slavná komise přijde se závěrem redukce učiva, tak si o členech odborná(myslím opravdu odborná) veřejnost udělá hezký obrázek. Chápu, že to některé experty nebolí. Hlavně když jsou v médiích. Herostratovský komplex funguje v každé době.

Okomentovat