9.9.19

Jiří Mach: Kantoři berou o hodně míň než jiní vysokoškoláci

Přestože platy učitelů rostou ve veřejné správě nejrychleji, mzdy v ostatních sektorech jim unikají a nadále lákají ke zběhnutí od kantorské profese. S vysokoškolským vzděláním by jinde mohli brát v průměru o 14576 měsíčně víc.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Průměrná mzda se v krajích ČR výrazně liší, ale rozdíly ve mzdách učitelů mezi kraji tolik rozdílné nejsou. Hlavně proto, že většinou vycházejí z platových tabulek. V Praze jsou průměrné mzdy obecně vyšší než v ostatních krajích republiky a platí to i pro osoby s vysokoškolským vzděláním,“ sdělila Právu Helena Chodounská z ČSÚ.

„Učitelé na SŠ v Praze vydělávají pouze 65 procent oproti průměru mezd zaměstnanců s VŠ vzděláním. Naopak v Olomouckém kraji si učitelé základních i středních škol přijdou na 83 procent průměru osob s obdobným VŠ vzděláním,“ dodala.

Nejnižší platy mají učitelky ve školkách, i tam je na tom VŠ konkurence mnohem lépe.

„Jejich průměrná hrubá mzda od roku 2012 stoupla o 29 procent a loni činila lehce přes 30 tisíc. Nicméně průměrná mzda osob s vyšším odborným nebo bakalářským vzděláním, což je právě nejčastější stupeň vzdělání požadovaný pro učitele mateřských škol, se blížila k 39 tisícům,“ řekla Chodounská.

Podle ní tak průměr učitelky ve školce zůstává na 77 až 78 procentech průměrné mzdy lidí s podobnou úrovní vzdělání.


Žádné komentáře:

Okomentovat