4.9.19

Jana Lipská: Povinná maturita z matematiky nebude, ministr Plaga představil svůj nový plán

Ministr školství Robert Plaga se chystá zrušit povinnou státní maturitu z matematiky. V úterý nejen o tom jednal na školské radě tripartity. „Nemůžeme začínat tím, že maturita z matematiky je strašákem, ale v rámci systému nejsme schopni poskytnout všem studentům na tuto zkoušku dostatečnou přípravu,“ dodal ministr. Tripartita projednala také přípravy na změnu financování škol nebo plánovaný růst změn platů ve školství. Hned prvním bodem po schválení programu bylo informování o aktuálním stavu rozpočtu pro Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na rok 2020, střednědobé výhledy v oblasti financování školství a právě učitelské platy.Z doprovodného článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy avizovali, že nesouhlasí se záměrem ministra zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Podle nich je znalost matematiky klíčová pro technologický vývoj ČR. Podle Plagy ale žáci nerozumí matematice v praxi a je třeba nejdřív zlepšit kvalitu výuky, a až pak případně povinnou zkoušku zavést.

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy jsou ale ochotni zavedení povinné zkoušk yz matematiky odsunout o pět let.

Podle současného zákona má povinná maturita z matematiky začít fungovat na většině maturitních oborů s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých nejpozději od roku 2022. Už od roku 2021 se má týkat gymnazistů a studentů lyceí. Pro povinnou zkoušku je například Asociace ředitelů gymnázií. Proti ní vystupují zástupci České středoškolské unie, Unie školských asociací CZESHA nebo zemědělských škol, kteří poukazují mimo jiné na vysokou neúspěšnost u maturity z matematiky.
3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

žáci nerozumí matematice v praxi a je třeba nejdřív zlepšit kvalitu výuky

To není vůbec žádná dehonestace učitelů!
Úkol ale zní jasně, nesmí projít povinná maturita z matematiky. Za žádnou cenu!
Není čas lámat si hlavu, co a jak...

mirek vaněk řekl(a)...

A jaký že to má plán? Já žádný nevidím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

jaký že to má plán?

Alespoň navenek trošku přijatelně to došmrdlat to konce volebního období.
Pak se uvidí. Času je další dvoje volby.

Okomentovat