26.9.19

Jana Kunšteková: Tragická komedie českého školství

Minulý týden opět přinesl velké pobavení všem, kteří sledují zábavný seriál "Kterak učitelům rostou platy na 45 tisíc v roce 2021". Naše školství je celkově podfinancováno přímo tragicky, náš stát na něj dává o čtvrtinu méně, než je průměr zemí EU. Platy pedagogů a jejich virtuální zvyšování jsou pak nad jiné názornou ukázkou školství jakožto priority současné vlády i vlád minulých.

Z komentáře na iPRIMA.cz vybíráme:

Neuběhne týden, kdy by se prostý občan v tisku či televizi nedozvěděl, že učitelé budou zase o mnoho bohatší. Klasicky se udává 15 % ze stávajících platů, které ovšem řada novinářů uvádí se všemi nesmyslnými čísly, které proudí z ministerstva školství (MŠMT). Jako že průměrný plat učitele je uváděno 36 či dokonce 39 tisíc hrubého. Aby tomu tak bylo, museli by všichni učitelé být v kategorii nad 30 či 32 let. Je nás jistě hodně v této "předsmrtné" kategorii, ale všichni přece jenom ne. Kdo nám takto zvyšuje platy, míchá "jabka s hruškama" a řadové učitele, většinou na holém tarifním platu, s řediteli a zástupci. Ne že by si mnozí z nich vyšší plat nezasloužili, ale to je už jiné téma. Prostě učitel u nás 36 hrubého v průměru nemá. Všichni, kteří nás rádi srovnávají s prodavačkami v supermarketu, si mohou oddychnout.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

zábavný seriál "Kterak učitelům rostou platy"

Podstatné je, aby při nárůstu cen základních potravin o dvacet až pětadvacet procent, to revoluční navýšení platu pokrylo inflaci alespoň z poloviny.

Okomentovat