18.9.19

Jan Lipold: Maturitu z matematiky nepotřebujeme, ve škole se musí uklízet

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) chce odvolat povinnou maturitu z matematiky, plánovanou od roku 2021. Mohl s tím sice přijít dřív, ministrem je od prosince 2017, ale i tak: lepší pozdě než nikdy. Povinná matematická maturita se má v květnu 2021 týkat studentů gymnázií a lyceí a o rok později studentů většiny maturitních oborů s výjimkou zdravotních, sociálních a uměleckých. Plaga chce místo toho umožnit individuální volbu: buď maturovat z matematiky, nebo z cizího jazyka.
Z komentáře na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Maturita z matematiky není bezpodmínečná nutnost. Když nebude povinná – nikdo ji neruší, jen by nebyla povinná! –, rozhodně nejde o žádnou „předzvěst úpadku společnosti“. Myšlení a soustředěná práce jsou samozřejmě potřebné, ale tisíce lidí si je určitě osvojí jinak a lépe než skrze maturitní vysvědčení. Skrze matiku u maturity se společnost vzhůru nevyšvihne, notabene když její nemalá část takový plán bere úkorně. Umožnit volbu je lepší než nařizovat.

Povinná, nepovinná? Vypadá to, jako by s matematikou stála a padala vzdělanost. Matematičtí konzervativci versus jazykoví liberálové, hra o osud národa. Ale ono je to trochu jedno. Zápas o maturitní matematiku se přeceňuje, školství se jako obvykle řeší od konce, nebo přinejlepším od prostředka.

Mnohem významnější je záměr významný objem učiva žactvu odpustit. Řečeno ministrem Plagou: „Čeká nás revize celých rámcových vzdělávacích programů.“ Situace je zhruba taková: učí se toho příliš, některé předepsané vědomosti kolem studentů jen prosviští. Matematiku zvládne projít jen 0,6 procenta škol, fyziku 1,3 %, dějepis 2,6 %, češtinu 6,4 %. Takhle to dál nejde, evidentně nastal čas na velký úklid.

Žádné komentáře:

Okomentovat