21.9.19

Jakub Pokorný, Radka Hrdinová: 45 tisíc Kč. Vláda plní slib učitelům

Učitelé budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého, slíbil před volbami Andrej Babiš. Nyní to vypadá, že vláda je na dobré cestě tento slib do roku 2021 splnit. Učitelé od letošního ledna v průměru dostávají 35 tisíc korun. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nyní ladí detaily pro další zvýšení učitelských platů. Přidáno by měli dostat od ledna, a to o 10 procent.


Z článku v MF DNES vybíráme:

„Výrazné zvýšení platů je podmínkou nutnou, ale ne postačující,“odpovídá ekonom Daniel Münich z CERGE na to, zda důstojnější platy učitelů zajistí českým dětem lepší vzdělání.

Po přidání učitelům by měly následovat další kroky – například důraz na lepší řízení škol, změna v obsahu učiva nebo investice do kvalitnější přípravy mladých učitelů.(...)

Nástupní plat učitele na začátku kariéry je aktuálně 28 630 korun, což zapracovaným pokladním nabízejí i pražské supermarkety. „Na Lázně Bělohrad je to docela dost, v Praze bych ale z učitelského platu nebyl schopen žít, a protože mám hodně známých Pražáků, tak mě to trápí,“upozorňuje ředitel základní školy v Lázních Bělohrad Jaroslav Jirásko.

5 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Pokud půjde do tarifů z oněch slibovaných 10 % při obou zvýšeních jen 5 %, což je varianta, o které mluvi ministr, stoupne mi tarif asi na 41 000 Kč, a to jsem v nejvyšším platovém stupni. A o tom, že bych měla mít 4 000 Kč osobního ohodnocení, se mi může jen zdát, bo peníze z nadtarifů se ztrácí neznámo kde. Prostě a jednoduše na těch 45 000 Kč z běžných učitelů dosáhne málokdo z nejvyššího platového stupně, z nižšího nikdo. A že by to na těch 45 000 v průměru vytáhli vedoucí pracovníci se mi nezdá, leda že by si pro sebe nahamounili všechny "ztracené" nadtarify.

Radek Sárközi řekl(a)...

45 000 se bude objevovat v médiích po celé volební období této vlády, aniž by je učitelé reálně měli. Efektivněji budovat závist vůči profesi učitele mezi veřejností snad už nejde...

poste.restante řekl(a)...

Vláda slib NEPLNÍ.
Vláda slíbila že SLIB SPLNÍ.

Možná ještě slíbí, že slíbí splnit slib.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé budou v roce 2021 brát 45 tisíc hrubého
a) všichni
b) průměrně
c) nejvýše
d) jen v tomto roce

Nicka Pytlik řekl(a)...

že by to na těch 45 000 v průměru vytáhli vedoucí pracovníci se mi nezdá

Možná by to někde hluboko ve svých archivech pytlici našli...
Kdysi se jim dostaly do rukou informace o platových objemech bez vedoucích pracovníků a s nimi ve stejném období. Už si to nepamatují, ale tak nějak si spočítali, jak by to s těmi platy bylo, kdyby na jednoho vedoucího pedagoga padlo nějakých dvacet běžných. Vyšly jim taková numera, že úplně zatoužili stát se vedoucími pracovníky. Nakonec se ti pytlici radši přiklonili k závěru, že to nejspíš zase zmatlali.
Ovšem, jestliže je k dispozici údaj o průměrněm platu zaměstnanců, musí být k stejné dispozici i údaj o průměrném platu jejich vedoucích. V pytlikovské logice určitě.

Okomentovat