10.9.19

Ivan Štern: I německá společnost může zhloupnout

Na českých základních školách chybí na 6 tisíc učitelů. Ne, že by po nich zelo prázdno. Zaskakují za ně zpravidla učitelé náhražkoví. Maturanti, někdy i vysokoškoláci, ale bez pedagogického vzdělání, případně už i tak udření učitelé (přesněji učitelky) v rámci nadúvazku a důchodci. V tom se podobáme sousednímu Německu. V celé zemi se tu nedostává na 15 tisíc učitelů. A nahrazováni jsou podobně jako u nás učiteli náhražkovými.

Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Pokud by se německým univerzitám mělo v budoucnu podařit vzdělat dostatek kvalifikovaných učitelů a německá a zemské vlády by je dostatečně motivovaly pro roli učitele, školy by pak řešily nepříjemnou otázku, co s těmi, kteří sice mají smlouvu, získali již ucházející praxi, ale nedosáhli na odpovídající kvalifikaci.

To je ale ten radostnější problém. Ten daleko citelnější podle Petera Meidingera představuje nedostatkem učitelů vyvolaná hrozba pozvolného poklesu kvality německého školství. Nejen v úrovni dosahovaného vzdělání, ale i v úrovni kvality vlastní pedagogické práce.

Růst platů učitelů sám hrozbu neodvrátí. Daleko účinněji ale zapůsobí srozumitelný kariérní růst, promítající se nejen do vzestupu příjmu, ale i do růstu kvalifikace a zvětšující se šíře uplatnění ve školském systému jako takovém.

Meidinger tvrdí, že učitelé na rozdíl od ostatních zaměstnanců dosud mohou velmi skromně hovořit o své profesní budoucnosti. Většině se jejich práce scvrkla na každodenní rutinu.


Záznam pořadu v MP3.


4 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

zvětšující se šíře uplatnění ve školském systému jako takovém.
Čili odchod ze třídy do ředitelny, ale ještě lépe na školský úřad, do inspekce, do konzultační firmy, do "vědeckých" pracovišť... Takoví učitelé školství pomůžou (odčerpat finance).

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zatímco my se spokojíme s několika ojedinělými výkřiky na internetu... němečtí učitelé bijí na poplach.

Jakože nafasovali tyče a kolejnice?
U nás se také bije na polach! Že je učení až moc a že to nikoho už ale fakt nebaví.

Jirka řekl(a)...

Tou tyčí jsem to ještě nezkusil. Mohl bych si taky vrhnout dlažební kostkou? Jakože bych to vyřešil. Mají v lochu rádi učitele?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Mají. Hlavně prsíčka si pochvalujou.

Okomentovat