2.9.19

František Dvořák: Škola začíná. Chaos mamataxi tvoří nebezpečné situace a komplikuje dopravu

Je první den nového školního roku a do lavic po prázdninách usedlo víc než milion žáků. Ranní shon v kombinaci s dopravní špičkou přitom skýtá řadu nebezpečí, a tak před školami dohlížejí alespoň v prvních dnech školy obecní strážníci.
Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Hromadné nájezdy jsou každodenním koloritem u řady českých škol. Na fenomén mamataxi už si stěžují i někteří rodiče. Krátce před osmou hodinou se v ulici před vchodem do školy tvoří zácpy – z rodičovských taxíků vystupuje jedno dítě za druhým. Auto přibrzdí v jednom jízdním pruhu, dítě vyskočí a rychle přeběhne ulici – to je situace, která se běžně odehrává před většinou škol. A k bezpečnosti má rozhodně daleko.

Především v těchto místech by se přitom ráno měla striktně dodržovat pravidla silničního provozu. Školáci totiž kopírují dospělé, a pokud uvidí přebíhání silnice mimo přechod, je velmi pravděpodobné, že příště to udělají také. Každé dítě musí být posazeno a připoutáno ve vhodné autosedačce i v případě, že s ním odjíždíte do školy za roh. U školy ať vždy vystupuje dveřmi k chodníku.

Striktní dodržování pravidel se bohužel před školami často neděje. Spěch a nedostatek vhodných míst k vysazení dítěte často vyústí v zastavení na přechodu pro chodce, v místě se zákazem zastavení či v nepřehledné zatáčce. Je to nebezpečné a navíc je to nejen pro přepravované děti, ale i jejich spolužáky negativní příklad.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dítě umějí být nepředvídatelné

Děti jsou nepředvídatelné ze svojí podstaty.
Ovšem do takové pravopisné dokonalosti by to nedotáhli ani hnidopišští pytlici.

Na přechod by děti nikdy neměly vbíhat, ale naopak musí počkat, až jim řidiči dají přednost.

Neschonost správně časovat svoje aktivity jde podél všech věkových kategorií.
Pytlici se často setkávají se situací, kdy na dlouhém, rovném ne právě frekventovaném úseku stojí u přechodu chodec a trpělivě čeká, než k němu pytlici těch tři sta metrů necelou padesátkou dojedou a zastaví. Pak teprve chodec volným krokem přejde vozovku. Zpravidla je tento akt umocněn i tím, že chodec čeká, až z dálky přijedou a zastaví auta v obou směrech, jakkoli je mezi protipruhy zřízen pro chodce bezpečnostní ostrůvek.
Obdobně se chovají i mnozí řidiči, kteří zastaví ve vzdálenějším pruhu a zablokují ve svém směru další vozidla na celou dobu, než pytlici z chodníku dojdou k ostrůvku a pak teprve vstoupí před stojící vozidlo.
Tak jako tak za to může škola. Chtělo by to samostatným předmětem posílit dopravní gramotnost včetně dopravního myšlení. Pytlici ovšem povinnou maturitu z dopravního chování nedoporučují. Snad jedině nejvýše šestiletou kampáň se zasvěcenými diskusemi pro a proti odborníků na dopravu, konzultantů a auditorů.
Možná by se problematika přechodů mohla probrat v češtině namísto přechodníků.

Okomentovat