29.9.19

E15.cz: Nepotřebujeme reformu školství, ale lepší podporu technologického sektoru, říká šéf Elcomu Kaminský

Českému školství podle jeho kritiků chybí infrastruktura podporující technické obory, profese a řemesla. Aktivitu na tomto poli přebírají osvícené firmy, což je na jednu stranu dobrá zpráva, ale současně velmi špatná vizitka českého státu, míní šéf společnosti Elcom Daniel Kaminský. „Stát se zbavuje odpovědnosti, kterou přesouvá na bedra firem a ještě jim zvyšuje daně. Česko nepotřebuje reformu školství, ale systém daňové asignace,‟ říká v rozhovoru Kaminský.


Z rozhovoru v E15.cz vybíráme:

V případě středoškolského vzdělání se dle výroků mnohých politických a odborových špiček zdá, že je situace poněkud tristní. Některé firmy se proto samy pouští do něčeho, co by mohlo alespoň vzdáleně připomínat systém duálního vzdělávání.

Ano, to se dostáváme k něčemu zcela zásadnímu. Stát se zbavuje odpovědnosti a svých historických kompetencí, které přesouvá na bedra firem. Za to jim ale nenabídne významnější podporu, naopak vyšší daňové zatížení. Nejde ani tak o to, aby stát rozdával peněžitou pomoc. Ale když už firmy budou suplovat jeho činnost, tak by dávalo smysl, kdyby část z daní mohly použít tam, kde by samy viděly smysl. Ostatně například taková daňová asignace není něco, co by vzniklo na základě momentálního nápadu, ale něco, co by mohlo celému technologickému sektoru pomoci. V některých zemích tento systém funguje už dlouho.1 komentář:

E.Kocourek řekl(a)...

Nepotřebujeme reformu školství ...

Naprostý souhlas.

... ale lepší podporu technologického sektoru

Tak nějak obecně ano, lepší podporu, fajn, ale pokud pan Kaminský očekává tu podporu od státu, zahrává si s ohněm. Raději se obejít bez podpory, než riskovat, že stát bude strkat rypák do fungujících věcí a rozesere co se dá. ////

Okomentovat