10.9.19

E15: Naivní přístup Američanů se v českém školství osvědčuje, říká odbornice na vzdělávání Ripková

Hana Ripková, odbornice na vysokoškolské studium ve Spojených státech, začala pro českou Fulbrightovu komisi pracovat už v roce 1991. Od roku 1997 je výkonnou ředitelkou této instituce, která zajišťuje výměnné pobyty českých studentů, akademiků i vědců do USA a naopak. Autorka odborné publikace Vysoké školství v USA loni za svou celoživotní práci získala prestižní Cenu svobody Woodrowa Wilsona za výjimečný přínos k česko-americkým vztahům.

Z rozhovoru v E15.cz vybíráme:

Překvapuje je i systém našeho státního školství obecně?

Je pravda, že český pedagogický přístup, který se – i když samozřejmě ne bez výjimek – snaží věnovat těm nejlepším a zaměřuje se na úspěšné, místo aby se snažil dotáhnout na maximum i ty slabší, mladé Američany hodně překvapuje. Považují ho za nepřijatelný a myšlenkové nastavení, jež v českém školství převládá, nesou dost těžce. Americký systém má do dokonalosti daleko, ale zrovna v téhle oblasti je pro nás velkou ­inspirací

Co proti tomu dělají? Snaží se naše letité nastavení nějak změnit?

Snaží a dost se jim to daří. Jedna asistentka loni na škole, kde působila, založila Klub stydlivejch holek, protože si všimla, že v každé třídě je skupinka studentek, jež v hodinách vůbec nic neříkají a každý je nechává bez povšimnutí, takové to „no tak ať si tam jsou, ať si sedí v koutku, je dobře, že mlčí“. Jenže ona se rozhodla, že jim pomůže získat přiměřené sebevědomí. A ono jí to opravdu fungovalo, dokonce velmi snadno a rychle, stačilo málo a holky začaly normálně komunikovat a dnes se normálně zapojují do výuky a do chodu školy.

„Čeští studenti neříkají nahlas, co si myslí,“ řekla před třemi lety v rozhovoru pro zpravodajský server Novinky.cz tehdy třiadvacetiletá Brianna Adamsová, která strávila svůj rok v Otrokovicích na Hané na gymnáziu. To je přesný postřeh.

Otevřený, vlastně naivní přístup, jemuž říkáme: „A proč by to nešlo?“, Američané uplatňují na českých středních školách už jen tím, že tam jsou – a on se pro náš vzdělávací sy­stém ukazuje jako funkční. V tomhle je jejich nepoučený přístup, nezatížený historickými zkušenostmi, které v sobě máme my Evropané, přínosný.(...)

Produkují české pedagogické fakulty dle vašeho názoru stále stejně špatně vybavené české učitele, jako tomu bylo před rokem 1989?

To určitě ne, i tady je patrný vývoj, jen bohužel menší, než bych si představovala. U některých českých pedagogických škol se, obávám se, pořád ještě nedaří definovat, co by dotyčná fakulta vlastně měla učit, s jakými lidmi pracovat, k čemu svoje studenty přesně vést a proč. Hlavním zadáním pedagogických fakult je stále vyprodukovat učitele, ne dělat vědu, a proto dotyční specialisté, kteří na pedagogických školách učí, ani tolik neusilují o studium v zahraničí. Nemají totiž pocit, že by kupříkladu pobyt v USA mohl jejich kariéře nějak zásadně prospět, stále chybí jednoznačné zdůvodnění toho, „proč studovat pedagogiku“. Ten důvod je přitom jasný. Nemyslím si, že pedagogické fakulty amerických univerzit jsou vždy skvělé; jen je zajímavé rozhlédnout se i jinde, osvojit si širší pohled a jiný přístup.1 komentář:

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Tak nevím, kde ta dáma žije. "Hlavním zadáním pedagogických fakult je stále vyprodukovat učitele, ne dělat vědu, a proto dotyční specialisté, kteří na pedagogických školách učí, ani tolik neusilují o studium v zahraničí." - tohle přece ještě stále neplatí, pedagogické fakulty ještě stále nepovažují zasvůj hlavní cíl produkovat učitele. Zeptejte se metodiků, jak jsou (ne)hodnoceny jejich články zaměřené striktně na praktickou výuku, jak je na ně pohlíženo z hlediska "kafemlejnku". Jestli se budou snažit i nadále většinově o vědu, půjdeme do kopru. A stran implicitně obsaženého hesla "Pdf USA - náš vzor" si vybavuji text doc. Peutelschmiedové z PdF UPOl, v němž vzpomínala, jak v 90. letech přiletěl entuziastický americký VŠ pedagog a nabízel pobyty v USA pro surdopedy. Když mu předvedli, co a jak s dětmi dělají, prohlásil, že se Amerika v tomto směru může učit od nás. Tolik k článku a hlavně k mimořádně idiotské otázce "Produkují české pedagogické fakulty dle vašeho názoru stále stejně špatně vybavené české učitele, jako tomu bylo před rokem 1989?".

Okomentovat