2.9.19

David Klimeš: Pěkný nový školní rok, milí učitelé. Zas na vás budeme kašlat

Vzdělání je naše priorita! Neexistuje strana, která by ten slogan neměla v programu. A neexistuje strana, které by zároveň nebyl úplně lhostejný. O školských reformách nechtějí politici slyšet a za lék na všechny problémy považují mírné zvyšování mizerných učitelských platů. Koledujeme si o generaci kantorů, která bude výrazně horší než ty současné. Odnesou to naše děti.

Z komentáře v Aktuálně.cz vybíráme:

Expert na vzdělávání Daniel Münich v rozhovoru pro týdeník Ekonom připomněl, z jak hluboké platové propasti se učitelé škrábou pomalu nahoru. Přes všechno přidávání mají stále jen 115 procent průměrné mzdy, což je návrat teprve k úrovni předkrizového roku 2008.

K pochopení není třeba profesura z ekonomie: zvyšují-li se platy všech státních zaměstnanců, navyšování preferované skupině musí být opravdu velké, aby odskočila nahoru. A to není.

Co s tím? Platy učitelů (ale také nepedagogických pracovníků, bez kterých to nejde) musí stoupat nikoliv jen do roku 2021, v němž Andrej Babiš doufá v další sněmovní vítězství. Růst musí dál i po tomto datu, jedno s jakou vládou. Máme-li se hnout z místa, musí to být priorita nejen pro ni, ale i pro společnost jako celek. Současná vládní sestava ilustruje, jak to bez tlaku veřejnosti dopadá: Když jej ANO a ČSSD nepociťovaly, na učitele v minulém volebním období rychle zapomněly. Teď poptávku cítí a rázem je alespoň nějaký růst ostudných učitelských platů vlajkovou lodí kabinetu. Tak holt funguje politika.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Musí se to nějak vydržet do začátku kampaně krajských voleb.
To zas budou medy... V roce 2034 sto osmdesát procent roku 2006. Jakože natuti.

Okomentovat