18.9.19

Daniel Pražák: Díky moc za zpětnou vazbu na rozhovor

Daniel Pražák na sociální síti Facebook reaguje na komentáře k jeho vystoupení v DVTV: "Vážím si ještě víc té konstruktivně - kritické, jelikož jsem spoustu věcí mohl zvládnout a říct lépe. Nebo naopak někdy neříkat nic a nechat moderátora domluvit :) Chtěl bych tady nabídnout to, co v rozhovoru zaznělo a stojím si za tím a zároveň doplnit nějaký přehled, z čeho jsem třeba vycházel."Celý text:

Díky moc za zpětnou vazbu na rozhovor.

Vážím si ještě víc té konstruktivně - kritické, jelikož jsem spoustu věcí mohl zvládnout a říct lépe. Nebo naopak někdy neříkat nic a nechat moderátora domluvit :)

Chtěl bych tady nabídnout to, co v rozhovoru zaznělo a stojím si za tím a zároveň doplnit nějaký přehled, z čeho jsem třeba vycházel. Ve zprávách se mi sešly dotazy na literaturu a zdroje, tak tedy:

- Výchova jako dobrodružství od Františka Tichého o systému Přírodní škola a tom, co mě nejvíc formovalo
- Pedagogická poéma od A. S. Makarenka jako příklad extrémní situace a toho prvku důvěry a zodpovědnosti
- Efektivní metody ve výuce, Zavádění formativního hodnocení, Co funguje ve třídě od EDUkační LABoratoř
- Líný učitel. Můžeme si o něm myslet spoustu věcí, ale ta útlá knížečka je přesně to, co si učitel přečte během víkendu a má z toho pár "instantních metod", co může v pondělí hned použít
- vize pro vzdělávání v 21. století od Otevřeno (a dlouhé rozhovory s řadou členů, ale to nejde předat)
- hromada inspirace od kolegů z Učitelská platforma, Učitelé + a Učitelé přírodovědných předmětů (a hlavně z našeho kabinetu a školy, ale to zase nejde předat, bohužel)
- Chtějí zůstat nebo odejít? Výzkum o začínajících učitelích z Masarykova univerzita
- Syndrom vyhoření u učitelů a jeho výzkum od doc. Smetáčkové z Pedagogická fakulta UK (a studium na fakultě, pokud někdo zvažuje přihlášku :) )
- materiály Nevypusť duši o duševním zdraví
- Kung-Fu Panda 2 (to myslím smrtelně vážně) a práce se vztekem a "vnitřním klidem"
- dotazníky http://unfold.cz/ o zpětné vazbě žáků učiteli
- zahraniční výzkum o změně ve vzdělávání, pro zájemce a gurmány pošlu tipy
- program Učitel naživo a lidé v něm
- tematické zprávy a výroční zprávy Česká školní inspekce - analýzy, data, publikace. Je to zajímavé čtení a je to psané tak, aby to pochopil i smrtelník.

- rozhovory s kupou inspirativních učitelů, kteří učí dlouho, na plný úvazek, s dalšími závazky a přesto zůstávají skvělí a úžasní (což bohužel nejde opět předat, ale chci dvakrát podtrhnout, že takových učitelů je v našem školství mnoho a pokud je budeme podporovat a pokud oni budou ukazovat svou dobrou praxi, tak se možná přestane společnost dívat na naše školství jako na Mordor). Jmenovitě chci smeknout před Bohuslav Hora, protože bez něj by ztroskotal pokus se zrušením poznámek a trestů. Slávku, díky moc!

(tenhle post budu upravovat, protože po ránu si člověk nevzpomene na všechno)

1 komentář:

Radek Sárközi řekl(a)...

Když v roce 2017 vznikala Pedagogická komora, nabídl jsem spolku Otevřeno spolupráci, osobně jsem se sešel i s jeho místopředsedou Danielem Pražákem, ale z jejich strany žádná ochota spolupracovat nebyla... Zda tento postoj konzultovalo vedení spolku Otevřeno s řadovými členy, netuším.

Okomentovat