19.9.19

Daniel Münich: Když se dívám, že po Albánii, Itálii a Dánsku našim dětem nakládáme nejvíce školních dní v roce...

Daniel Münich komentuje na sociální síti Facebook graf z publikace Eurydice The Organisation of School Time in Europe: "Když se dívám, že po Albánii, Itálii a Dánsku našim dětem nakládáme nejvíce školních dní v roce (odhaduji, že zhruba o 10 % více než je průměr), tak mě napadá: Že u nás se do školy chodí tedy nejen nadprůměrně pozdě a dlouho, ale také hodně intenzivně během roku. Že vedle extrémně nízkých učitelských platů tito ještě mají nadprůměrně hodně výuky během roku (nemluvě o vysokém počtu žáků na jednoho učitele u nás)."
Celý text:

Když se dívám, že po Albánii, Itálii a Dánsku našim dětem nakládáme nejvíce školních dní v roce (odhaduji, že zhruba o 10 % více než je průměr), tak mě napadá:

Že u nás se do školy chodí tedy nejen nadprůměrně pozdě a dlouho, ale také hodně intenzivně během roku.

Že vedle extrémně nízkých učitelských platů tito ještě mají nadprůměrně hodně výuky během roku (nemluvě o vysokém počtu žáků na jednoho učitele u nás).

Doháníme kvalitu kvantitou. Čas jsou opravdu prostě peníze (klasické náklady ušlých příležitostí), jen to není tak dobře vidět.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Ach Bóže, a co tak se Danieli ještě podívat na celkový počet vyučovacích hodin, které děti absolvují v průběhu roku, a pak teprve dělat nějaké závěry ohledně toho, kolik toho na děti nakládáme.¨

Já jsem k tomu např. našla toto:
"Z přehledu ročních hodinových dotací vyplynulo, že Česká republika ve srovnání s ostatními 34 zeměmi patří spíše k zemím s průměrnými hodnotami těchto veličin. S celkovým počtem cca 3 650 hodin v primárním vzdělávání a 3 440 hodin v sekundárním vzdělávání je např. na prakticky stejné úrovni s Finskem (primární vzdělávání cca 3 570 hodin, v sekundárním vzdělávání cca 3 420 hodin) a Slovenskem (primární vzdělávání cca 3 520 hodin, sekundární vzdělávání cca 3 380 hodin). Zaostává však např. za Bulharskem (primární vzdělávání cca 4 750 hodin, sekundární vzdělávání cca 5 060) a Tureckem (primární vzdělávání cca 5 520 hodin, sekundární vzdělávání 5 520 hodin). Výrazněji nižší časovou dotaci než ČR má např. Lotyšsko: primární vzdělávání cca 2 820, sekundární vzdělávání 3 070 hodin."

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici odhadují, že pokud by se 'odučily' tři čtvrtiny plánovaných hodin, byl by to ale doopravdy úspěch. Není to zase až tak dávno, co někdo vyrukoval s úvahou, jestli není mnoho dnů prázdnin. Možná by se mělo zeptat rodičů, jestli mají oni zájem o více či méně dnů prázdnin.
Pytlici předjímají, že ubude dnů pobytu ve škole. Ty budou nahrazovány celodenními, celotýdenním a posléze i celoměsíčními zážitkovými pobyty organizovanými školami.
Bramborové a chmelové brigády skončily na kompostu dějin, tak snad třeba pravidelné čtrnáctidenní protesty proti globálnímu oteplování a za zrušení matematiky. A za kvalitnější výuku, samozřejmě.

Okomentovat