23.9.19

ČT24: Navýšit tarify učitelů částečně a zbytek dát na odměny? Koalice se pře

Plat každého učitele by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vzrůst o 7,5 procenta. Další 2,5 procenta mají dostat ředitelé na odměny pro pedagogy. O navýšení kolem sedmi procent chce jednat s tripartitou také ministr školství Robert Plaga (ANO). Odbory a koaliční sociální demokraté ale chtějí zvýšit tarify všech pedagogů rovnou o 10 procent.
Z článku na webu České televize vybíráme:

Podle ministra školství je třeba zachovat možnost odměn v kompetenci ředitelů škol, protože pomáhají pedagogy motivovat. Zvýšení učitelských platů ale ještě může přinést spor v koalici. Sociální demokraté by totiž rádi dostali do tarifu učitelů celých deset procent a plán ministra i premiéra považují za nedostačující.

„Z praxe víme, že se platy učitelů nakonec zvýší právě jen o tarif. Je to málo. Nespokojenost učitelek a učitelů vzroste. Zase je nutíme přetahovat se o ohlodanou kost,“ sdělila místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová.

Opoziční strany se k přidání učitelům stavějí různě. Lidovci vládě vyčítají, že vyučující nedostanou přidáno původně slíbených 15 procent, čímž kabinet nedodrží slib, že do roku 2021 se dostanou příjmy pedagogů na 130 procent průměrné hrubé mzdy.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

zachovat možnost odměn v kompetenci ředitelů škol, protože pomáhají pedagogy motivovat

Eexterní motivace penězi? Zajímavé řešení... ve školství. To jakože, kdo podává vyšší výkon bez ohledu na jeho předpoklady a vlastní tempo? A co rovné podmínky a příležitosti?
A nešlo by obdobně motivovat i žáky? Jistě by to jejich vyšší zkompetentněnosti prospělo.

Eva Adamová řekl(a)...

"Ministr Plaga se chystá na jednání se školskou tripartitou. Půjde na něj s plánem navýšit všem učitelům výdělky o stejnou částku, o jejíž výši chce ještě jednat. Podle informací ČT bude navrhovat zhruba dva tisíce."

Tak jestli informace ČT o dvou tisících pravdivá, měl by jít Plaga okamžitě od válu. Dva tisíce totiž odpovídají sedmi procentům z nástupního platu učitele.

Odbory zcela správně bojují o 10 % do tarifů. Pravděpodobně si odboráři jsou velmi dobře vědomi toho, že na tarify se bude v případě zhoršení ekonomické situace sahat hůř než na nadtarify, které lze smáznout z kapitoly školství snadno a rychle.

Eva Adamová řekl(a)...

A už vůbec nevidím důvod k tomu zasponzorovat platy učitelek v MŠ z peněz učitelů na žákladních a středních školách.

horst řekl(a)...

Plaga místo aby bojoval o 10% do tarifů a 5% na nenároky, navrhoval přidání do tarifů 5% . to je ministr školství, který celý rok mudruje, jak jsou platy učitelů priorita?

Okomentovat