12.9.19

Česká středoškolská unie: Ministr školství má silného spojence: středoškoláky. A máme společný cíl, posunout české školství dopředu!

Česká středoškolská unie informovala na své stránce na sociální síti Facebook o setkání s ministrem školství Robertem Plagou: "Představili jsme mu naši kampaň #HlásímeSeOSlovo, především naše hlavní argumenty a přednesli body petici pro zastavení povinné maturity z matematiky, která má již více jak 1000 podpisů. V reakci se nám dostalo několik informací, jak by ministerstvo chtělo postupovat do budoucna a jaký ohlas očekává mezi poslanci. Pana ministra jsme zároveň pozvali na protestu, který se bude konat 4. října na Kampě."
Celý text:

Dneska jsme se sešli s ministrem školství Robertem Plagou. Co bylo na programu?

👉🏻 Maturita z matematiky
Že se pan ministr v zásadě ztotožňuje s naším stanoviskem, není žádným tajemstvím. Představili jsme mu naši kampaň #HlásímeSeOSlovo, především naše hlavní argumenty a přednesli body petici pro zastavení povinné maturity z matematiky, která má již více jak 1000 podpisů. V reakci se nám dostalo několik informací, jak by ministerstvo chtělo postupovat do budoucna a jaký ohlas očekává mezi poslanci. Pana ministra jsme zároveň pozvali na protestu, který se bude konat 4. října na Kampě. 👋🏻

👉🏻 Samosprávy v zákoně
Došlo i na téma samospráv (školních parlamentů či studentských rad) a jejich ukotvení v zákoně. Tohle téma jsme s panem ministrem komunikovali již v minulosti, avšak dnes jsme poprvé představili náš konkrétní návrh na silnější ukotvení samospráv v zákoně, v němž je zmíněna například role pedagoga – koordinátora žákovského parlamentu či nárok na uvolnění nás, studentů z výuky kvůli schůzkám školní samosprávy. Ačkoliv pan ministr přímo nesouhlasí s tímto legislativním opatřením, vyjádřil svůj zájem v tomto tématu a přislíbil nám pomoc ministerstva s vytvářením samospráv na školách, kde zatím nefungují a zprostředkování dobrého příkladu fungujících samospráv na vedení škol. 🎉

✅ Schůzka se vydařila a byla přínosná pro obě strany. Těšíme se na budoucí spolupráci, o kterou má Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy i sám ministr podle všeho stejný zájem jako o ni máme zájem my.

16 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

společný cíl, posunout české školství dopředu!

Tak hlavně při tom, milí středoškoláci, neopomenout svoje zkompetentnění.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pana ministra jsme zároveň pozvali na protestu

A proti čemu by měl pan ministr protestovat?

Vít Tomis řekl(a)...

na uvolnění nás, studentů z výuky kvůli schůzkám školní samosprávy.
Uvolnění funkcionáři. No jo. Lenin byl taky revolucionář na plný úvazek.

mirek vaněk řekl(a)...

"Představili jsme mu naši kampaň #HlásímeSeOSlovo, především naše hlavní argumenty a přednesli body petici pro zastavení povinné maturity z matematiky, která má již více jak 1000 podpisů. V reakci se nám dostalo několik informací, jak by ministerstvo chtělo postupovat do budoucna a jaký ohlas očekává mezi poslanci. Pana ministra jsme zároveň pozvali na protestu, který se bude konat 4. října na Kampě."

1000 Podpisů. Není to málo?

Je zajímavé, že ministr sdělí středoškolákům, jak by chtělo ministerstvo postupobat do budoucna a učitelům se to sdělit zdráhá.
Bude opravdu sranda jestli bude ministr protestovat sá proti sobě.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ani 4000 podpisů učitelů nestačilo, aby se pan ministr sešel k otevřenému dopisu Pedagogické komory za záchranu českého školství...

Jiri Janecek řekl(a)...

Vzhledem k tomu, ze podle Kartouse je ceske skolstvi na pokraji propasti, nemyslim si, ze posouvani dopredu je dobry napad...

Charlie řekl(a)...

nárok na uvolnění nás, studentů z výuky kvůli schůzkám školní samosprávy

Nevidím jediný důvod. Školské rady a Spolky rodičů se také scházejí mimo pracovní dobu.

Zbytek pak nemá cenu ani komentovat. Nemohu se ale zbavit dojmu, jako kdyby snad povinnou maturitu z M, resp. Společnou část MZ (státní maturitu) zavedli dle autora článku samotní učitelé a nikoli MŠMT. Je vidět, že osvojení soft-skill "LOBISMUS", někteří středoškoláci zvládli tak říkajíc po stachanovsku na 120%.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hle!

Mladí eduzměni

Eva Adamová řekl(a)...

Vy z toho naděláte. Prostě se už přestalo vládnout, protože jsme se přehoupli do druhé poloviny volebního období a je důležité vlézt prvovoličům do zadku. Nic víc za touto plagošaškiádou nehledejme.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ani 78 000 podpisů nepomohlo k neodstranění vzdělávacího plánu pro LMP, tzv. přílohy.
Zajímala by mě metodika, která určuje, kolik stačí podpisů pro které jednání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kolik stačí podpisů pro které jednání

Přijde na to, kdo se podepisuje...
Někdy stačí jen jeden.

Simona CARCY řekl(a)...

Plaga se spojil se studenty asi stejně jako Schillerová s daňovými poplatníky.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou přesvědčeni, že ze všeho ale to úplně nejvíc nejlepší by bylo, kdyby žáci převzali odpovědnost za průběh vlastního zkompetentňování komplet. Je to přece v jejich vlastním zájmu.
Vzdělávací programu požadované výstupy z něj, hodnocení úspěchu, skladba a obsah předmětů, rozvrh studia, volba učitelů, zrušení dozoru nad sebou, kritéria přijímání spolužáků a podobně. Provoz školy by dál zajišťoval její zřizovatel prostřednictvím téhápé zaměstnanců.
Ze strany pytliků bez jakéhokoli náznaku ironie.

E.Kocourek řekl(a)...

Raduj se, české školství! Pan ministr konečně nalezl vhodného partnera pro jednání, přibližně na jeho odborné úrovni. ////

Pěkné, ale furt to není úplně ono. Dohoďte někdo panu ministrovi kontakt na Českou unii studentů pomocných škol ... ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bývá vzájemně prospěšné, když projektoví partneři jsou na přibližně stejné úrovni odborné i mentalní. Rozumějí si...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici by si měli texty článků čas od času přečíst. Jejich chyba. Jinak by už dávno zaznamenali, že jedním z předpokladů posunu zdějšího školství dopředu je nárok na uvolňování žáků z výuky pro jednání samosprávy.
Pytlici nevědí přesně, jak to chodí na té které škole, ale mají pocit, že v souladu s běžnou praxí nepřítomnost nezletilého žáka ve výuce omlouvá jeho zákonný zástupce a zletilý žák si ji omlouvá sám. Pokud to ví i ministr školství, mohl by to mladým unionisům alespoň naznačit. Nebo snad něco na způsob novely o tom, že i zdravý člověk může jít k lékaři?
Ale jinak to vypadá, že v posouvání je tak nějak jasno...

Okomentovat