12.9.19

Blanka Mazalová: Do školních budov se vracejí dílny. Manuální zručnost potřebují chirurgové, umělci i vědci

Na pětatřiceti základních školách v celém Česku se v těchto dnech rozjíždí pilotní vyučování nového předmětu Technika. Žáci v něm nedostanou do ruky jen šroubováky nebo pilky, ale naučí se pracovat i s 3D technologiemi.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Olomouc vybíráme:

Na první hodinu Techniky v základní škole Svisle v Přerově dohlíží i Jiří Dostál z olomoucké pedagogické fakulty. Ten už několik let připravuje veškeré podklady pro ministerstvo školství týkající se nového předmětu. Paní učitelkou je nadšený. „Paní učitelka má vystudovanou vysokou dřevařskou školu a s postupem času přišla na to, že by ji bavilo učit, dokonce učit i na základní škole a jak vidíte, je excelentní,“ chválí Dostál.

Jiří Dostál dodává, že je na každé škole, jak si předmět Technika do výuky svých žáků začlení. Ředitel přerovské školy Svisle Miroslav Fryštacký novodobé dílny dal dětem už od první třídy. „Máme to zařazeno jako součást klasického předmětu Pracovní činnosti od prvního do devátého ročníku,“ říká Jiří Dostál a ohrazuje se, že předmět Technika není přípravkou pro nábor lidí do výroby. Manuální zručnost a technické myšlení totiž potřebují i špičkoví umělci, vědci nebo lékaři. „Existují aktivity, které jsou založeny na šikovných rukou. Ten student musí umět vzít do ruky nástroje, musí mít cit v ruce, musí mít rozvinutou jemnou motoriku,“ uzavírá Dostál.
3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Do školních budov se vracejí dílny.

Jééé!!!
Pytlici vědí o ředitelých škol, kteří nejsou trdla, nepodlehli ani v té dnešní překotně měnící se době módním provoláváním odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a pitomců obecně o konkurenceschopnosti příštích tisíciletí a školní dílny nezrušili.
Jednoho krásného dne se za dohledu odborných asistentů z pedagogických fakult do škol vrátí i matematika.

Jana Karvaiová řekl(a)...

U nás dílny nikdy zrušeny nebyly.

Ivo Mádr řekl(a)...

"do škol vrátí i matematika"

Při současném běsnění "protimatematické kavárny" se toho snad dočkáme až v příštím století.

Okomentovat