21.9.19

Apolena Rychlíková: Školy nejsou parkoviště, město není autodrom

Podle výzkumu organizace Pražské matky se do školy vozí čtyři z deseti dětí. To je zhruba polovina školáků a školaček. V souvislosti s fenoménem „mamataxi“ (vtipné je, že název mimoděk odkazuje ke skutečnosti, že do školy vodí děti převážně matky) a právě probíhajícím týdnem mobility vyhlásily Pražské matky druhý ročník kampaně Pěšky do školy. V něm chtějí povzbudit rodiče k tomu, aby rána netrávili v autech, ale do škol své děti vodili pešky.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Důsledkem této ideologie tak Praha vypadá, jak vypadá: ulice jsou přeplněné auty takřka od rána do večera, kolony a kolony strojů vypouštějí škodliviny, které z dlouhodobého hlediska nejvíce dopadají na ty, kteří se městem snaží pohybovat jinak. Ať už proto, že jim to přijde smysluplnější a ekologičtější, nebo proto, že auto ani nemají.

Koncentrace škodlivin pronikají i do stanic metra, nepřekvapivě jsou ty nejvíc zanesené přímo pod žílou hlavního města: magistrálou. Prachové nanočástice, zamořující město, oxid dusíku nebo přízemní ozon: právě tyto látky předčasně usmrtí až na půl milionu Evropanů a Evropanek. V Praze je doprava zdrojem asi 95 procent prachových částic v ovzduší. Vtipné je, že ti, co si představují, jak je kabina auta ochrání před znečištěním, které sami vypouštějí, jsou mu vystaveni skoro nejvíce.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud výzkum dospěl k závěru, že 'čtyři z deseti je zhruba polovina', pak se pytlikům jeví jako reálné, aby se z matematiky povinně maturovalo už za devět let.

Okomentovat