16.9.19

Anna Jančaříková: Jak jsem synovi zazdila kariéru

Syn chodí do čtvrté třídy ZŠ Hroznová v Brně a letos měl zřejmě šanci stát se finančním ředitelem, marketingovým stratégem, analytikem konkurence nebo alespoň prodavačem či propagátorem kávy zdarma pod značkou České spořitelny. Nic z toho ale nebude. Zazdila jsem jeho kariéru nesouhlasem s účastí na propagačním projektu České spořitelny nazvaném Abeceda peněz. Projekt má oficiálně zvyšovat finanční gramotnost dětí, reálně ale jejich vnímání finančních zásad a hodnoty lidské práce deformuje, když dětem vypráví pohádku o jedné hodné bance, která štědře rozdává peníze, a o práci, za kterou se nemusí platit. Náplň programu navíc není přiměřená věku devíti- až desetiletých dětí – nejedná se o jednoduchou finanční gramotnost, ale o pojmy a procesy daleko přesahující chápání žáků čtvrtých tříd.


Z článku v A2larm.cz vybíráme:

Co ve skutečnosti projekt děti učí? Ještě než jsem tušila, o co jde, a stihla syna korigovat svým názorem, začal mi o projektu sám nadšeně vyprávět. Hned 2. září do mě hustil s očima navrch hlavy: „Mami, Česká spořitelna nám dá tři tisíce korun. A budeme moct dávat kafe zadarmo. Ale musíš tam jít, abys to od nás koupila.“ Jsem přesvědčená, že vnímání celé záležitosti se u většiny dětí za celé pololetí, kdy projekt potrvá, nemá šanci posunout. Je strukturován tak, že si děti (kromě obohacení slovníku o odborné finanční pojmy) zafixují jen hlavní rysy konceptu: „Když budeme chtít podnikat, dá nám Česká spořitelna prostě jen tak několik tisíc korun. Česká spořitelna je totiž cool! Je hodná a má skvělý sejfy a ředitele, kterej nám ukázal svoji kancelář. Mamka s taťkou jsou taky hodní, protože až ty peníze od banky utratíme, dají nám další oni. Takže vlastně moc počítat nemusíme. Peníze nám vždycky někdo dá. Sice jsme museli počítat, kolik stojí vajíčka a mouka do buchet, co jsme prodávali, to je ale v pohodě – když to všechno napeče mamka ve svým volným čase. Snad jednou, až budeme velký, taky najdeme někoho, kdo to pro nás oddře zadarmo. V mínusu nikdy neskončíme, protože se seběhne celá rodina a odkoupí i ty největší ležáky, abysme nebyli smutní. Navíc nám pomůže Česká spořitelna kafem zdarma!“
4 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

Zlatá slova. Kdyby tak uvažovaly jen děti, dalo by se to pochopit a doufat, že čas vše zahojí. Horší je, když podobně uvažují na některých ministerstvech (MPSV, MMR...). Myslím, že autorka zachránila syna pro aplikaci selského rozumu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Navíc nám pomůže Česká spořitelna kafem zdarma!

Jedna z pouček zní:
Když někdo někomu rozdává něco zdarma, nechá si to ten někdo od toho někoho zaplatit někde jinde i s náklady na distribuci toho něčeho. Skutečně zdarma má ten někdo reklamu.

poste.restante řekl(a)...

Anebo také:
Pokud je služba zdarma, pak zbožím jste vy.

Nowak řekl(a)...

Díky za převzetí článku. Opravdu stojí za povšimnutí a A2larm asi řada lidí nečte.

Okomentovat