11.8.19

Ze sociálních sítí: Výhledy státního rozpočtu naše politické reprezentace nikdy nebraly moc vážně

Daniel Münich doplnil na sociální síti Facebook graf s podílem HDP vynaloženým na vzdělávání v letech 2001 až 2017: "Tak ještě jednou dnes již diskutovaný graf, tentokrát s graficky nevalnou připomínkou již polozapomenutých vlád a ministrů financí. Je dobré si při jeho čtení uvědomit, že státní rozpočet (SR) se připravuje a schvaluje vždy rok předem a bere v potaz pouze predikovaný hospodářský růst. Zároveň je ale součástí každého SR na další rok i střednědobý výhled výdajů SR na další 3 roky. Co si pamatuji, tak v posledním výhledu v letech 2020 a 2021 se počítá jen s minimálním nárůstem výdajů na školství. Pokud by to tak opravdu bylo, do nadějné odpíchnutí se ode dna v roce 2018 by mělo krátké trvání."
Celý komentář:

Tak ještě jednou dnes již diskutovaný graf, tentokrát s graficky nevalnou připomínkou již polozapomenutých vlád a ministrů financí.

Je dobré si při jeho čtení uvědomit, že státní rozpočet (SR) se připravuje a schvaluje vždy rok předem a bere v potaz pouze predikovaný hospodářský růst. Zároveň je ale součástí každého SR na další rok i střednědobý výhled výdajů SR na další 3 roky. Co si pamatuji, tak v posledním výhledu v letech 2020 a 2021 se počítá jen s minimálním nárůstem výdajů na školství. Pokud by to tak opravdu bylo, do nadějné odpíchnutí se ode dna v roce 2018 by mělo krátké trvání.

Dlužno ale dodat, že výhledy státního rozpočtu, byť jsou součástí podkladu zákona o SR, naše politické reprezentace nikdy, ani teď, nebraly moc vážně.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Myslíte, že Babiš jako ministr financí nebral výhled státního rozpočtu vážně? Já myslím, že bral. Jenže prašule tehdy dával na věci, které mu posléze vyhrály volby. No a pak už učitelům, kteří většinou nepatří do skupiny lidí, kteří ho volí, nějaký ten drobek ze stolu shodil. A jelikož se zase přiblížily další volby, přestávají drobky padat, takže se učitýlkové na nějakých 15 % netěšte, dostanete 10 %, a to ještě kdoví jestli. A na nějaké navýšení třídnických příplatků a valorizaci specializačních příplatků úplně zapomeňte. Ono by přece úplně stačilo, kdyby se důchodcům nepřidávalo 900 Kč, ale jen 700 Kč, která vyplývají z valorizace důchodů, a na těch 15 % by peníze byly.

Okomentovat