30.8.19

Ze sociálních sítí: "Matematika rozvíjí logické myšlení." Hezký příklad floskule

Na stránce Neučebnice fyziky na sociální síti Facebook publikovali komentář k diskusi o povinné státní maturitě z matematiky, ze kterého vybíráme: "Můj názor je takový, že jsem rozhodně proti povinné matematice u maturity. Alespoň proti takové, jaká se dneska učí. A jaká se teda dneska učí? Povím na příkladu. Kdysi jsem připravoval jednu slečnu na písemku z derivování. U příkladu derivace x na třetí správně řekla, že je to 3 x na druhou. Pak jsem se zeptal proč to je 3 x na druhou a ne třeba jinak.Nebo ať mi derivaci nakreslí a vysvětlí co to vlastně je. Tomu už nerozuměla, ale podle vzorců derivovat zvládala docela obstojně. Jenže to by zvládala i moje sestra, která jde do třetí třídy. Věřím, že by lehčí funkce zderivovat zvládla, pokud by věděla ten automatizovaný postup. A tak to je u více věcí, třeba logaritmy, řešení rovnic apod. (Proč se vlastně rovnice řeší a nesestavují?)"
Celý komentář:

Debata o ne/povinnosti maturity z matematiky se docela rozjela (viz minulý příspěvek s anketou), a já slíbil, že k tomu připojím svůj komentář. Nuže...

Nejprve bych chtěl upozornit na některé argumentační fauly, které se v diskusi objevily:

1. "Když je povinná čeština, ať je i matematika." Tohle je prostě obecně problém školství a nejen jeho. Takové mstivé, přízemní, jakýsi komplex. Přirovnání úplně nesedí, ale přijde mi to jako, když kradou ostatní, já budu taky. Nebo, když já musel být na vojně, tak ať si to oni vyžerou taky. Snažme se být lepší...

2. "Nemám na matematiku IQ, tak budu potrestán." Na středoškolskou matematiku při určité snaze má každý, pokud nemá nějakou patologickou vadu. Já třeba nemám na to rozebírat nějaký text a něco z něj vyvozovat. A hlavně, pokud není dá rekurentní předpis, tak každé moje vyvození bude správné. Ale to češtináři nepochopí :-D Takže tady to vidím prostě rovnocenně.

3. "Matematika rozvíjí logické myšlení." Hezký příklad floskule. Jak třeba? Tato mantra se neustále opakuje, ale nikdo přesně neví jak. Navíc, středoškolská matematika jsou v podstatě automatizované počty.

Můj názor je takový, že jsem rozhodně proti povinné matematice u maturity. Alespoň proti takové, jaká se dneska učí. A jaká se teda dneska učí? Povím na příkladu. Kdysi jsem připravoval jednu slečnu na písemku z derivování. U příkladu derivace x na třetí správně řekla, že je to 3 x na druhou. Pak jsem se zeptal proč to je 3 x na druhou a ne třeba jinak.Nebo ať mi derivaci nakreslí a vysvětlí co to vlastně je. Tomu už nerozuměla, ale podle vzorců derivovat zvládala docela obstojně. Jenže to by zvládala i moje sestra, která jde do třetí třídy. Věřím, že by lehčí funkce zderivovat zvládla, pokud by věděla ten automatizovaný postup. A tak to je u více věcí, třeba logaritmy, řešení rovnic apod. (Proč se vlastně rovnice řeší a nesestavují?)

Dále přesně vím, kam by to vedlo - hlavně se nějak připravit na ten test; a žákům by bylo jedno, jestli to chápou, hlavně, že projdou (a kdo si myslí, že ne, tak si to holt myslí špatně). Navíc, pokud je něco povinné, lidi to většinou nemají rádi. To je pořád snaha popularizovat přírodní vědy; a pak dáme povinnou matematiku.

Jako člověk, který se snaží popularizovat přírodní vědy, a snad se mi to i částečně daří, prostě nemohu s povinnou maturitou z matematiky souhlasit.

Přesvědčil jsem někoho změnit názor?

5 komentářů:

Simona CARCY řekl(a)...

To je pěkný soubor nesmyslů! Postačí, když mi osvětlí autor toto: " středoškolská matematika jsou v podstatě automatizované počty ".

V čem spočívá ta automatizace, ve kterém ročníku se to bere a kde je k tomuto tvrzení nějaký zdroj jiný, než autorova představa?

Nicka Pytlik řekl(a)...

"Matematika rozvíjí logické myšlení." Hezký příklad floskule

Pro autora derivačního příspěvku to s vysokou mírou pravdě podobnosti platí beze zbytku. Proč se plahočit až do výšin diferenciálních počtů? Úplně postačí počty aritmetické.
Zeptejte se kteréhokoli člověka, který umí do deseti počítat, jak v desítkové číselné soustavě zapíše číslo 'sto', když se musí obejít bez nuly.

Jiri Janecek řekl(a)...

Kolik lidí, kteří umějí použít Pythagorovu větu, je schopno tam někde vidět proč a*a + b*b = c*c?
Jak hluboko má smysl jít ve snaze o pochopení pokud učíme dítě? A jak moc, pokud jich učíme 25? Je dobré říct středoškolákům, že pro každé epsilon existuje delta...(aby jeden dva ve třídě jakžtakž chápali), ale je kravina chtít to po dívce, která potřebuje doučování...

1. Neznám obor VŠ studia, který by nepoužíval jazykový či matematický aparát... Proto jsou ty obory významem srovnatelné... Ukažte mi VŠ, kde se nezabíjí jeden až dva semestry nějakým repetitoriem SŠ matiky. Není toho času a práce škoda?

3. Já to teda neříkám, ale povinná maturita z Ma by pomohla vysokým školám dělat to opravdu důležité už od začátku - třeba popisovat fyzikální jevy pomocí diferenciálních vztahů...

Unknown řekl(a)...

Kdyby pro nic, tak jen jako síto neschopných při přijímacích řízeních na VŠ všeho druhu, samozřejmě i humanitních směrů, má matematika význam. Nezmaturoval jsi z matematiky, poohlédni se po něčem jiném.. Plody logicky nemyslících humanitních "vzdělanců" už nějakou dobu pojídáme ve všech oblastech života. A není to věru nějaké pošušňáníčko, že ano. Třeba v neschopnosti rozlišovat důsledky a příčiny.
Ale ono právě o to, dostat na některé obory úplné blbce, někomu zřejmě jde.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Plody logicky nemyslících humanitních "vzdělanců" už nějakou dobu pojídáme

Všude tam, kde je ve státní správě pro kvalifikovaný výkon práce požadováno nejméně středoškolské vzdělání s maturitou, musí být maturita z matematiky naprostou samozřejmostí. A to i zpětně!
Kdo to v té dnešní překotně měnící se době není schopen zvládnout, nechť se věnuje odborničení na vzdělání, konzultantství nebo auditorování.

Okomentovat