30.8.19

Ze sociálních sítí: Jednotná státní maturita z matematiky degradovala matematiku na nejhorší možnou mez

Ondřej Šteffl vybral z diskuse o povinné státní maturitě z matematiky na sociální síti Facebook komentář Sama z Krnova: "Jako matfyzák a nyní učitel na střední odborné škole musím jednoznačně konstatovat: Jednotná státní maturita z matematiky očesala výuku na počítání bez pochopení nacvičených algoritmů na rychlost (40 příkladů za 105 minut, nyní za 120 minut - počet úloh 26 je irelevantní, když úlohy mají několik podotázek a tedy samostatných příkladů). Degradovala matematiku na nejhorší možnou mez."
Sam Krnov napsal v diskusi:

"Jako matfyzák a nyní učitel na střední odborné škole musím jednoznačně konstatovat:
Jednotná státní maturita z matematiky očesala výuku na počítání bez pochopení nacvičených algoritmů na rychlost (40 příkladů za 105 minut, nyní za 120 minut - počet úloh 26 je irelevantní, když úlohy mají několik podotázek a tedy samostatných příkladů). Degradovala matematiku na nejhorší možnou mez.

Odmaturuji mi všichni, ale za jakou cenu a hlavně, co z toho v životě využijí - počítání na rychlost?
Jistě, jsou studenti (3-5) ve třídě, kteří matematiku pochopí. Ti se na maturitu ani neučí, dají ji z fleku za jedna.
Postupy (tedy uvažování) se nehodnotí, jen výsledky nebo zatrhni ABCD. Hůře se maturita už moc udělat nedala.
Toto nadále hájit, je cesta do pekel.

P.S. Ty 2-3 skutečně zajímavé úlohy, kdy mají dokázat pochopení matematiky a schopnost něco vytvořit, aplikovat, mají úspěšnost v minulých letech pod 30 %, nedávají je ani gympláci."

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jednotná státní maturita z matematiky očesala výuku na počítání bez pochopení nacvičených algoritmů

Jenom trdlo si jednotnou státní maturitu pouští do procesu zkompetentňování žactva.
Jenom trdlo.
A co Bloomova taxonomie vzdělávacích cílů... O tom trdla nepobírají nižehož?

Eva Adamová řekl(a)...

Výuku matematiky na středních školách degradovala na nejhorší možnou mez situace, že na učňáky s maturitou jsou přijímáni žáci, kteří jsou z matematiky na základce na hranici propadnutí, a to nejenom v obtížné devítce ale většinou už v sedmičce, a na gymnázia jsou přijímáni už i žáci se čtverkami. Této situaci se musí učitelé chtě nechtě přizpůsobit a na mnoha školách vyučovat jen to nejjednodušší z nejjednoduššího ze středoškolské matematiky a jít s požadavky rapidně dolů, jinak by jim většina žáků propadala.

Okomentovat