28.8.19

Vybíráme z archivu: Jednoúrovňová maturita je paskvil, říká odborník

V souvislosti s dnešními diskusemi o státní maturitě připomínáme jednoznačný zdroj řady dnešních problémů, který před sedmi lety komentoval Martin Mikuláš slovy: "Fialova pracovní komise pro maturity je jen politické divadlo. Jednoúrovňová maturita bude paskvilem, který neumožní správně ohodnotit všechny studenty."

Z rozhovoru v Aktuálně.cz z 8. září 2012 vybíráme:

Aktuálně.cz: Co říkáte na masivní kritiku, jež se snesla na letošní maturity?

Martin Mikuláš: Mě překvapuje, že se objevuje kritika ohledně externího hodnocení písemných prací, protože pokud chce někdo tu státní zkoušku považovat za standardizovanou a objektivní, tak rozhodně nemůže zůstat na školách.

Například u mezinárodních zkoušek to obvykle bývá tak, že se sestaví nějaký tým externích hodnotitelů, kteří se učí pracovat s danými kritérii, která má třeba Cermat nastavena výborně.

Hodnotící kritéria Cermatu jsou v souladu s mezinárodními standardy. Asi ani nemohli postupovat jinak, protože chtěli jazykové maturity těmto standardům přiblížit. To se jim ale nakonec nepodařilo.(...)

A.cz: Měly by zůstat zachovány dvě úrovně maturit? Jak se stavíte k návrhu jednoúrovňové zkoušky?

Především bude zasažen smysl toho, proč vlastně vznikly dvě úrovně. Důvodem byla široká paleta uchazečů, kteří se k maturitě přihlašují - například gymnazisté mají znalosti obvykle neporovnatelné se znalostmi žáků přicházejících z učňovských oborů.

Jakmile vznikne ten paskvil, tedy ta jedna úroveň, tak to zasáhne to, čemu se říká senzitivita testu. Znamená to, že test se bude muset buď obsahově upravit tak, aby byl o něco náročnější pro ty slabé a v podstatě k ničemu pro gymnazisty, kteří to mohou naprosto oprávněně kritizovat, anebo bude muset být natolik rozsáhlý, aby pokryl úlohy od jednodušších až po ty složitější.

Potom by teprve mohl být daný student řádně ohodnocen - ale již nyní jsou některé testy dost dlouhé.

3 komentáře:

Jiří Kostečka řekl(a)...

Sedm let veřejně neříkám a nepíšu nic jiného.

A Eduin jako think-tank? Možná ping-peng.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A což zavést i několikaúrovňový titul bakalář, magistr a doktor?
- mladší bakalář, bakalář, starší bakalář,
- podmagistr, magistr, nadmagistr,
- doktor, generální doktor, doktoralisimus.

Jiri Janecek řekl(a)...

Neco od jinych odborniku by k tematu z te doby by nebylo? Jak se ke zruseni dvou urovni staveli Kartous, Fertek nebo Botlik?

Okomentovat