23.8.19

Svaz průmyslu a dopravy je proti návrhu zrušení povinné maturity z matematiky

„Jsme zklamaní přístupem vlády, která zvažuje zrušení povinné maturity z matematiky. Čtyři roky se na odborné úrovni bavíme, proč je maturita z matematiky pro Česko důležitá a zároveň řešíme, že se musí proměnit obsah vzdělávání tohoto předmětu stejně jako závěrečná zkouška. Požadovali jsme, aby výuka matematiky reflektovala její každodenní využití a rozvoj logického myšlení. Je nám líto, že za čtyři roky ministerstvo školství pro změnu výuky matematiky a zlepšení její kvality neudělalo nic, namísto toho chce nyní vláda povinnou maturitu rušit,“ komentuje Milena Jabůrková, viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy ČR.

ZRUŠENÍ POVINNÉ MATURITY Z MATEMATIKY BY BYLO NEKONCEPČNÍ

„Považujeme za nepřijatelné, že chce vláda měnit podmínky středoškolákům v průběhu jejich studia. Studenti, kteří za týden nastupují na gymnáziích do třetích ročníků, s povinnou maturitou z matematiky počítají a od prvního ročníku se na ni připravují. To samé platí pro učitele, kteří mají připravené rozvrhy a učební plány,“ dodává Milena Jabůrková.

„Je to nekoncepční přístup ke klíčové oblasti pro budoucnost našich dětí. Pokud chceme udržet krok s trendy v technologickém vývoji, potřebujeme co nejvíce kvalitně vzdělaných absolventů. Podniky v ČR začínají digitalizovat a zavádět nové technologie, znalost matematiky a logiky je proto klíčová, abychom udrželi krok s vývojem a mladí lidé našli snáze uplatnění. Matematika rozvíjí logické a invenční myšlení a schopnost dívat se na věci z různých úhlů pohledu,“ upozorňuje Milena Jabůrková.

„Vládní Inovační strategie The Country For The Future a Národní strategie umělé inteligence plánují z ČR udělat lídra v inovacích a nových technologiích. Inovativní společnosti potřebují nadané a zapálené lidi pro techniku. Musíme hledat způsob, jak matematiku zatraktivnit a zpřístupnit nejen žákům, ale i široké veřejnosti, ne rušit povinnou zkoušku z ní,“ říká Milena Jabůrková.

„Mrzí nás, že ministr školství vyhlásil, že uvažuje o zrušení povinné maturity z matematiky bez předchozí konzultace s odbornou veřejností a bez toho, aniž by zveřejnil analýzu, na kterou se odvolává. Horizont 8–10 let pro zavedení povinné maturity z matematiky, o kterém ministr školství hovoří v médiích, považujeme za nepřijatelný. V tom případě by se změny nemuseli dočkat ani letošní prvňáci základních škol. Jsme přesvědčení, že jsme schopní zajistit, aby se žáci a studenti učili matematiku, která rozvíjí logické myšlení a lze ji aplikovat v každodenní praxi, daleko dříve. Jsme připraveni řešit otázku povinné maturity na školské tripartitě 3. září,“ uvádí Milena Jabůrková.

MĚLI BYCHOM SE INSPIROVAT V ZAHRANIČÍ

„Polsko zavedlo povinnou maturitu z matematiky už v roce 2010. Tamní vláda k tomu udělala velkou mediální kampaň, aby svým obyvatelům vysvětlila, proč je znalost matematiky důležitá. Od té doby se výsledky žáků z matematiky výrazně zlepšily. Podobný přístup bychom očekávali i od naší vlády. V České republice zatím neproběhly žádné kampaně ani systémový projekt z Evropských fondů,“ uzavírá Milena Jabůrková.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jsme zklamaní přístupem vlády

To jsou pytlici doopravdy rádi. Tak ještě trošku popracovat na argumentaci, aby se v mediálním prostoru úspěšně čelilo i ne právě připravené moderátorce a nevypadalo se jako trdlo před před tabulí, které neumí aplikovavat naučené poučky.

Vít Tomis řekl(a)...

Kolego Pytlíku, od začátku jsem tušil, že máte pravdu, že M nikdy nebude povinná část maturity.

Teď už jen chybí oficiálně prohlásit Gretu za svatou a kráčet radostně k novým zítřkůn.

Vít Tomis řekl(a)...

Pořád mi vrtá hlavou, zda je s. Plaga ministr vlády ČR nebo vzdělávací guru.
Oznámí MŠMT na svých stránkách zásadní změnu maturit nebo je to jen plácnutí bezvýznamného kecala do médií?

E.Kocourek řekl(a)...

M nikdy nebude povinná část maturity

"Nikdy" je strašně dlouho. Stačí, aby Trikolóra získala tolik poslanců, aby stála Babišovi za přizvání do vládní koalice, a M je tam. ////

Teď už jen chybí oficiálně prohlásit Gretu za svatou

Tenhle kretén na Ministerstvu je toho schopnej. ////

Vít Tomis řekl(a)...

Při neschopnosti MŠMT a "důležitějších" úkolech Parlamentu (jako např. přijímat příkazy EU) je docela možné, že dámy a páni nahoře nestihnou novelu zákona a maturovat povinně z cizího jazyka i natematiky budou už současní třeťáci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žactvo s tou zpropadenou maturitou z matematiky už tak nějak počítá a je pevně rozhodnuto se oproti dosavadním zvyklostem začít na maturitní zkoušky připravovat už někdy v únoru. Už jen toto předsevzetí je stojí tolik duševních sil, že pokud by z té povinné matematiky sešlo, bylo by žactvo bezesporu zklamáno.
Pytlici chtěli žactvo před takovým unáhleným krokem varovat. Ale nakonec se pytlici zalekli, protože kdyby se bývali ve své předpovědi, že k povinné maturitě z matematiky nikdy nedojde, spletli, což se i pytlikům může přihodit, byť maximálně jednou za deset let, mohli by být pytlici popotahováni za šíření poplašné zprávy a vedeni k odpovědnosti za způsobení nemalé újmy i s peněžní náhradou škody. A to by se tedy nedoplatili.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

A co na to třeba Svaz chovatelů drobného zvířectva?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Oni i zahrátkáři, a nejen z Kerska, by k tomu měli jistě co připodotknout.

Okomentovat