28.8.19

Šárka Kabátová: Kdo bude nově učit, když chybí 6000 pedagogů? Studenti z prváku a kolegové z jiných předmětů

Studenti prvních ročníků pedagogických fakult nově zamíří rovnou mezi žáky. Ne na zkoušku, ale jako čerství učitelé. I to je způsob, jak školy letos řeší zoufalý nedostatek pedagogů. „Základní škola stále hledá matikáře, češtináře, a španělštináře,“ stojí v inzerátu, který poptává učitele v Praze 8. Případně: „Nutně sháníme němčináře, Praha 6, nástup ihned. Pohodový kolektiv i vedení“. Zhruba takhle teď zní většina inzerátů na internetu, které poptávají učitele do škol. A to nejen v Praze. Nový školní rok přitom začíná už v pondělí příští týden.Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Nejvíce teď na trhu práce chybí učitelé matematiky a fyziky. „Těchto učitelů je takový nedostatek, že zaměstnáváme i studenty prvního ročníku pedagogických fakult. Postrádáme i učitele jazyků, zejména německého jazyka,“ popsal praxi Jakub Pour, učitel a současně ředitel sítě soukromých škol EDUCAnet Praha.

Nejvíce se podle něj naopak ozývají učitelé dějepisu, občanské nauky nebo českého jazyka. „Velmi často se ale stává, že učitel má podepsanou smlouvu, nakonec však nenastoupí, protože přijal během léta lukrativnější nabídku,“ dodal Poukar.

Ministr školství tvrdí, že přeorientování učitelů na nové předměty je nejlepším možným řešením ve chvíli, kdy chybí tisíce pedagogů. „Já to vnímám jako stav nouze, ale do budoucna to není chtěná věc,“ uvedl v krátkosti na dotaz Seznamu ministr školství Robert Plaga (ANO).
Žádné komentáře:

Okomentovat