28.8.19

Radka Hrdinová: Rodiče si půjčují na školní potřeby

Začátek školy přijde rodiny až na desítky tisíc korun. Mnoho jich na to nemá. Je po prázdninách a Toník už se těší na kamarády z floorbalu. Chodí ještě na judo a také do skautského oddílu. Pro jeho rodiče to znamená zaplatit během září zhruba 9000 korun. K tomu budou pro svého čerstvého páťáka kupovat ještě pracovní sešity, normální sešity nebo výtvarné potřeby. Škola bude chtít příspěvky do třídního fondu. Toníkovi vyrostla noha, což znamená nové tenisky na ven i do tělocvičny. Celkem to jeho maminka odhaduje na dalších 2500 korun. To vše je třeba vynásobit dvěma, protože Honzík má ještě starší sestru. Mikuláš chodí na gymnázium. Školní potřeby, školní výlet a pololetní platby za kroužky budou jeho rodiče v září stát přes 12000 korun. Také on má sestru, ta ještě chodí na základní školu. Za její návrat do školy rodina zaplatí minimálně dalších 6000 korun.


Z článku v MF DNES vybíráme:

I to je pravděpodobně důvod, proč na otázku, zda by si byli ochotní vzít půjčku na náklady spojené se školou, jako jsou školní potřeby, kroužky, výlety nebo školné, odpovídá ano 24 procent Čechů. Zjistil to reprezentativní průzkum agentury Fokus pro inkasní společnost Kruk.

Před rokem se ve stejné době ptali na to, kolik českých rodičů už si takto peníze půjčovalo. „Průzkum ukázal, že si peníze někdy půjčila téměř desetina českých rodičů,“říká generální ředitelka společnosti Kruk Jaroslava Palendalová. Polovina z nich si na školní výdaje půjčila od příbuzných. Ochotnější půjčit si na školu jsou rodiče více dětí a lidé se základním vzděláním.(...)

Přičemž záchranná síť pro ty rodiny s dětmi, které se na začátku školního roku musí rozhodovat, zda přetíží rodinný rozpočet, nebo nezaplatí dítěti vše, co po nich škola požaduje, je děravá. Jediný plošný příspěvek, kterým stát pomáhá všem dětem bez rozdílu, je určen pro prvňáčky a platí se z rozpočtu ministerstva školství. „Škola poskytuje žákům 1. ročníků zdarma školní potřeby v hodnotě 200 korun, o jejich výběru rozhoduje vedení školy. Žáci 1. tříd si zároveň mohou ponechat učebnice, které dostanou,“ upřesňuje mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

O jednorázový příspěvek na školní nákupy mohou požádat rodiny v hmotné nouzi. Sociální dávku okamžité pomoci vyplácejí úřady práce, peníze se dají použít nejen na školní výbavu, ale i na platby za kroužky nebo školní výlety./i>

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodiče si půjčují na školní potřeby

Pytlici někde četli, či co, že české školství je bezplatné.
Ale nejspíš se tím myslí právě a jen pobyt v budově školy.
Pytlici by rodičům doporučovali neplatit za žádné školní pomůcky a ani akce.
Nic takového.

Okomentovat