13.8.19

Piráti: Digitalizace školství stojí na podpoře učitelů a udržitelném financování

Digitalizace českého školství je pozadu, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy totiž neplní cíle. To vyplývá ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, která se zaměřuje na vyhodnocení digitalizace českého školství a zhodnocení opatření a přínosu projektů, které měly v letech 2011 až 2018 podpořit rozvoj digitalizace vzdělávání na základních a středních školách. Piráti zdůrazňují potřebu zajištění udržitelného financování, podpory učitelů a jejich další vzdělávání. Právě to je podle Pirátů cesta k tomu, jak digitalizaci českého školství dále posunout, říká poslanec Lukáš Bartoň.


„Problém tkví především v tom, že je financování aktivit a činností podporujících digitalizaci ve školství zajišťováno především z evropských peněz v rámci projektové činnosti, kde není nastavena žádná udržitelnost. Hrozí tak riziko, že po skončení těchto projektů školy nebudou mít na rozvoj digitalizace dostatečné finanční prostředky. Ministerstvo školství by se tak podle našeho názoru mělo více zaměřit na nastavení financování a zajištění podpory školám i mimo jejich projektovou činnost,“ uvedl poslanec Lukáš Bartoň a dodal: „Pokud chceme digitalizaci ve školství skutečně dále posouvat, je třeba více zaměřit pozornost také na podporu učitelů a jejich další vzdělávání v této oblasti. Již v minulosti jsme byli svědky toho, že sice bylo zajištěno materiální vybavení pro školy, nicméně učitelé neměli dostatečnou metodickou podporu, aby takové vybavení mohli skutečně efektivně využívat ve výuce. Školy tak získaly například interaktivní tabule, na které v některých případech spíše usedal prach, než aby byly ve výuce skutečně smysluplně využívány.“

Bartoň však podotýká, že nálezy Nejvyššího kontrolního úřadu plně nezohledňují činnost Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy zejména v posledních dvou letech: „Neztotožňujeme se s tvrzením, že by Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v této oblasti nic nečinilo. Pokud se ovšem další činnost v oblasti digitalizace nezaměří více na vzdělávací a metodickou podporu učitelů a zajištění udržitelného financování, nehneme se z místa. Ministerstvo by nicméně dle našeho názoru nemělo přehazovat odpovědnost na zřizovatele škol, tedy kraje a obce, ale stát se lídrem, který jim systémově pomůže s rozvojem digitalizace na školách – to zřizovatelé sami nebudou schopni plně a efektivně zajistit.“

Kromě rozvoje digitalizace výuky by se MŠMT mělo více zaměřit také na digitalizaci správy škol. Rozvíjení této oblasti by školám výrazně ulehčilo život a snížilo čas nutný k zajištění jejich administrativní činnosti.

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Problém tkví především v tom, že je financování aktivit a činností podporujících digitalizaci ve školství zajišťováno především z evropských peněz v rámci projektové činnosti, kde není nastavena žádná udržitelnost. Hrozí tak riziko, že po skončení těchto projektů školy nebudou mít na rozvoj digitalizace dostatečné finanční prostředky."

A ony nám nekleknou ve školách jen aktivity týkající se digitalizace. Z evropských peněz se přes tzv. šablony v současné době z podstatné části financují speciální pedagogové, školní psychologové, školní asistenti, kteří nahrazují asistenty pedagoga, financuje se doučování, aktivity podporující čtenářskou gramotnost, školení, i když řekněme si narovinu, že ta jsou nekvalitní a mnohdy až nesmyslná, a tento výčet ještě není úplný. Nicméně toto jsou ještě peníze, které jsou ve školách alespoň skutečně využity. Mimo to jsou v OP VVV obrovské balíky peněz, které neprůhledně proudí bůhvíkam a na bůhvíco, protože běžné školy z nich neviděly ani Kč a nemají z nich ani pražádný užitek. Příkladem jsou bohužel zrovna dvě obří výzvy na implementaci digitálního vzdělávání.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou přesvědčení, že zrušení povinné maturity z matematiky bude pro nastartování té číslicové digitalizace stačit. Žáci i učitelé nebudou tratit čas a energii nějakými zbytečnostmi, vyjde to podstatně levněji a každý zažije oprávněný pocit úspěchu.
Ostatně 'hrozí, že tradiční školství pod tlakem technologií zanikne'.
Infiltrace dokonána jest.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V každém případě se pytlici na zdárné završení převodu spojitého školství na nespojité vyloženě těší!

E.Kocourek řekl(a)...

Již v minulosti jsme byli svědky toho, že sice bylo zajištěno materiální vybavení pro školy, nicméně učitelé neměli dostatečnou metodickou podporu, aby takové vybavení mohli skutečně efektivně využívat ve výuce.

Tohle když čtu, otevírá se mi kudla v kapse a chci vědět, KDY a KDE se to stalo, že bylo zajištěno materiální vybavení, ale učitelé neměli dostatečnou metodickou podporu. Připadá mi to celé vylhané. Ale autor textu si dokázal najít vhodný příklad:

Školy tak získaly například interaktivní tabule, na které v některých případech spíše usedal prach, než aby byly ve výuce skutečně smysluplně využívány.

IMO jsou interaktivní tabule případ sám pro sebe a bylo by zajímavé zjistit, JAK se vůbec taková IntTab dostala na školu, kde ji nevyužívají. Jednu takovou školu znám a tam nikdo ani NEPAMATUJE, jak se jim tam ocitla. Můj odhad je, že byly přiděleny peníze "s mašličkou", totiž s neodvratným určením, na co VÝHRADNĚ smějí ty peníze být použity. To je takové známé svinstvo hojně používané již za reálného socíku. ////

Že peníze "s mašličkou" existují i v dnešní překotně se měnící době bruselského demokratického socíku jsem zažil na vlastní kůži. Na projektu zbyly neutracené peníze, tak jsem se těšil, že se za to koupí aspoň 4 počítače. Ale ouha, peníze stačily jen na jediný počítač od předem napevno určeného dodavatele. ////

Ale zpátky k těm nesmyslným interaktivním tabulím. Autorovi chybí "dostatečná metodická podpora" pro učitele, ale to na IntTab nestačí! Odhaduji, že na využívání IntTab je potřeba nadšence (zpravidla nadšenkyni), který si IntTab oblíbil a je ochoten s ní pracovat. O odbornost jde až ve druhé řadě - prvořadé je to nadšení. ////

Eva Adamová řekl(a)...

Musím s Vámi souhlasit. Na naší škole jsme v rámci projektu EU koupili dvě interaktivní tabule už v roce 2008. Provázela to spousta školení, které jsem vedle různých školitelů vedla i já s kolegyní. A všechny problémy, které s tím souvisely se na nás vyvalily v plné síle. Nemyslím si rozhodně, že by interaktivka byla samospásná, ale negativní přístup některých kolegů a především jejich lenost a neschopnost se něco nového naučit mne i po mnoha letech ve školství nemile překvapily. Metodická pomoc tedy rozhodně nechyběla, ale to nadšení a trochu ochoty některým rozhodně ano. Takže za naši školu mohu říct, že interaktivku a další ICT prostředky jsou schopny využívat smysluplně tak dvě třetiny učitelského sboru, zbytek si už třicet let nechává vlak ujíždět čím dál tím víc, metodická odpora nemetodická podpora.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ono jde možná i o to, jestli si učitel řekne, intenzivně cítím, že bez digitálních informačních a komunikačních technologií se při zkompetentňování žactva už neobejdu, prostěěě, a nebo když mi bude kdejaký odborník na vzdělání, konzultant či auditor mlátit o hlavu, že bez nich jsem v té dnešní překotně měnící se době zatuchle mizerný učitel marietereziánského typu.

Vít Tomis řekl(a)...

Některý kantor dokáže s křídou více než jiný s interaktivní tabulí.

Eva Adamová řekl(a)...

Je pravda, že interativní tabule se v rukou některých učitelů může změnit v radioaktivní zbraň. Ale přece jenom musím říct, že děti zejména na prvních stupních, jejichž učitelky nejsou ICT prostředky schopné využít vůbec, ať už se jedná o interaktivní tabuli nebo o koncept 1:1, a alespoň občas dětem zpestřit výuku, docela lituji.

teacher I.M. řekl(a)...

Nedivím se nedostatku nadšení u nešťastníků, od nichž se chce, aby používali Interaktivní tabuli, když si dotyční uvědomí:
- jak si namastil kapsu dodavatel onoho nesmyslného a v podstatě nepoužitelného bazmeku,
- co všechno by se dalo pořídit za peníze takto vyhozené z okna, a jaké potěšení by jim působilo používat (a případně i vytvářet nové materiály k používání na) zařízení dle jejich vlastní volby,
- jaký další podraz ve stejném duchu se na ně chystá v nejbližší době.

Okomentovat