11.8.19

Petra Špalková: Jsem příznivcem školy, která má řád

Na svém kontě má dva České lvy, divadelní Thálii, Cenu Alfréda Radoka, Cenu české filmové kritiky, ale za žádnou hvězdu se nepovažuje a ani tak nepůsobí. Po několika rušných sezonách a prací naplněném létě chce být Petra Špalková od podzimu hlavně mámou dvou malých dětí a pročistit si hlavu i tělo.

Z rozhovoru Dany Braunové s Petrou Špalkovou v Novinky.cz vybíráme:

Chodí vaše děti do běžných škol, nebo jste příznivec těch alternativních?
Ne, jsem příznivcem školy, která má řád. Respektuju domácí výuku, waldorfské školy, ale Andělka začne chodit do běžné školy blízko našeho domova, stejně jako Lojzík. Sama jsem prošla přísnou jazykovou školou a mám na ni ty nejlepší vzpomínky.

Jste tedy přísný rodič, nebo spíš benevolentní?
Přísný, a hlavně důsledný, protože jsem zjistila, že děti neustále zkoušejí, kde jsou hranice. Něco jim řeknu, ony se chvíli tváří, že to pochopily, ale za chvíli to zase zkouší. Jakmile povolíte, hned to pole obsadí.

Jak se srovnáváte s materiálními požadavky dětí, které jsou zahlcovány nejrůznějšími lákadly?
Zrovna teď jsem jim koupila kvalitní kolo, koloběžku a dvě přilby. To považuju za užitečné a potřebné, protože mi záleží na jejich bezpečí. Jinak nastavuju míru toho, co dostanou a nedostanou, velmi pečlivě.

Když jdeme společně nakupovat, máme pravidlo, že si mohou vybrat jednu věc. Čemukoli navíc odolávám, bez ohledu na vřeštícího potomka, kdy se všichni otáčejí, kdo že je ta úděsná matka. Vydržím to, protože si myslím, že pěstovat v tomhle světě závislost na materiálních věcech je krajně nezdravé.

Naštěstí kolem sebe máme hodně přátel, kteří se na to dívají stejně, takže jako rodiče recyklujeme. Spoustu hraček a oblečení dostáváme, my zase to, co se dá ještě upotřebit, dáváme dál. Kupuju vlastně jen boty, jiné věci spíš výjimečně.

4 komentáře:

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Konečně dostal mediální prostor někdo normální. DÍKY.

Eva Adamová řekl(a)...

Jak normální? Krkavčí matka to je!!! Narozdíl od té, která se za krkavčí matku vydává.

Jitka Ferencová řekl(a)...

Jsem babička dvou vnoučat a názory paní Špalkové mohu jen podtrhnout. Díky za zdravou snahu o životní normalitu!

Nicka Pytlik řekl(a)...

mohu učit jen toho, kdo se ode mne učit chce

Pořád ještě žijí lidé, kteří vidí svět. Vidí jej, protože se dívají.
Důslednost a mantinely jsou předpokladem pro ukotvenost mysli. V ukotvenosti spočívá v svoboda. Pro rozbředlost tu místa není. Děti paní Špalkové mají v tomto směru velké štěstí.
Pytlicí by snad jen drobně přidoplnili, že naučí se jen ten, kdo se naučit chce.

Okomentovat