9.8.19

Pavla Matějů: Sexuálnímu zneužití dnes čelí úplně každé dítě, varuje dětská psycholožka

Pokud rodina dítě ohrožuje, nezbývá mu než vše až do určitého věku snášet, vzpomíná ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková, co ji v dospívání přivedlo k zájmu o dětskou klinickou psychologii. „Dostala se mi tehdy do rukou publikace profesora Zdeňka Matějíčka o deprivaci týraných a zneužívaných dětí.“


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

S dobou se mění i formy ohrožení. S čím se dnes děti setkávají na rozdíl od předchozích generací?
Obrovské téma posledních dvou dekád je celý kyberprostor, ale také sebepoškozování u dětí. Když jsem začínala, týkalo se pár ojedinělých případů. Dětí, které tímhle způsobem uvolňují svá traumata a stresy, významně přibylo. Změnily se i formy sexuálního experimentování dětí, hlavně v souvislosti se snadno dostupnou pornografií. Už to nebývají jen hry na doktory nebo nějaká vzájemná observace těla, ale orální, vaginální nebo anální pohlavní styk, dokonané penetrační techniky. Daleko častěji řešíme také závislé matky, ať už na alkoholu nebo na drogách a přibylo případů zneužívajících žen, které byly dřív naprostou raritou.(...)

Varování před cizím pánem s bonbóny slyší snad každé dítě, mluví se i o nebezpečí kyberprostoru. Před čím by rodiče ještě měli své děti varovat?
O nebezpečném cizím člověku ještě rodiče mluvit umí, ale už vůbec dětem neřeknou, že je může sexuálně atakovat někdo blízký, koho dítě dobře zná. Přitom procento případů dětí zneužitých přímo ve svých rodinách nebo nejbližším okolí daleko vyšší, pokud nepočítáme ataky v kyberprostoru. Děti potřebují od nejútlejšího věku, od chvíle, kdy začnou vnímat, vědět, které oblasti na těle jsou intimní, kdo se jich na těch místech a za jakých okolností smí dotýkat. Že je to jen rodič při hygieně, lékař při prohlídce, ale vlastně nikdo další.

Žádné komentáře:

Okomentovat