24.8.19

Nicka Pytlik: Žáci selhávají v aplikaci pouček

Nicka Pytlik vulgo Luděk Blaha komentuje vyjádření ministra školství Roberta Plagy v článku Kateřiny Perknerové Plaga nechce povinnou maturitu z matematiky. Žáci selhávají v aplikaci pouček.

Především selhává ministr Plaga, ministerstvo školství, vláda čr, hnutí ano a parlament čr komplet. Selhávají ředitelé škol, zřízovatelé škol a rodiče selhávajících žáků. Ovšem do médií se sdělí, že matematika se učí špatně.

Kdo konkrétně ji učí špatně a jak dlouho ten neutěšený stav trvá? Už se ví, jak se má matematika učit správně? Nejméně deset let po zkompetentňovací kurikulární reformě. Se jako opomněla náležitě rozklíčovat kompetence k učení?

Absolventi autoškoly na základě absolvování kurzu a složení zkoušky dostávají oprávněn řídit motorové vozidlo. Selhávají ale v aplikaci pouček o pravidlech silničního provozu. O tom se veřejnost přesvědčuje dnes a denně. Loni zemřelo na českých silnicích 565 lidí, zraněných nepočítaně i s trvalými následky, stamiliony materiálních škod... Je tedy naprosto nezbytné zrušit ty pitomé zkoušky.

To, co ministr Plaga vyhlašuje je nejenže hloupé, ale především neuvěřitelně zbabělé. To mu nařídil předseda vlády, a nebo prezident republiky na návrh svého mluvčího? Kam se hrabe většina odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů v té dnešní překotně měnící se době digitálních informačních a komunikačních technologií a umělé inteligence pak především. Normálně šmrdlačka. Poslední vzdělaný člověk zhasne...

29 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Žáci selhávají v aplikaci pouček"

Kulové, to spíše všichni kolem nich selhávají v aplikaci schválených zákonů. Nebo chce Plaga skutečně s vážnou tváří někdy ve druhém pololetí tohoto školního roku, protože o složitém návrhu Pirátů se bude v parlamentu diskutovat a budou kvanta pozměňovacích návrhů, sdělit letošním třeťákům na gymnáziích a jejich učitelům, kteří se celé tři roky na povinnou maturitu z matematiky připravovali, že z matematiky maturovat nebudou? Co si o nich ti rozumnější z nich, a na gymnáziích ta děcka už z valné většiny vcelku rozumná jsou, budou myslet?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nakonec pytlici musejí konstatovat, při vší úctě ke kolegům matikářům, že i oni selhávají. Byť mnohdy vynuceně pod nezanedbatelným tlakem okolí. Žáci, kteří nejsou schopni nebo ochotni vstřebat středoškolskou matematiku v souladu se vzdělávacím programem, by se neměli dostat k vůbec žádné maturitě, totiž.

E.Kocourek řekl(a)...

Pytlíci zašli pro rozumy do pražské kavárny. ////

krtek řekl(a)...

"Co si o nich ti rozumnější z nich, a na gymnáziích ta děcka už z valné většiny vcelku rozumná jsou, budou myslet?"
Ti rozumnější časem pochopí, v jakém Kocourkově žijí. Bezprostředně se většinou budou radovat, že jim odpadla jedna povinná zkouška. A vzápětí se budou učit matematiku na přijímačky na vysokou školu. A mimochodem - část z nich se - snad - bude učit na Matematiku +, protože to je skutečně maturitní zkouška. Matematika jen ověřuje aktivní znalosti základní školy.

Josef Soukal řekl(a)...

Maturitě a fotbalu u nás rozumí každý, to je bez diskuse.
Nesmysly ovšem bují bez ustání a všemi směry (i směry politickými). Bují či se recyklují. A když na sociálních sítích ocitujete trefného NP, tak se buď v diskusi nepokračuje, nebo se pokračuje, jako by citace nebylo.
Ostatně připomínám si jednoho z odpůrců nové maturity a jeho završení naší diskuse: V odpověď na sérii mých argumentů s odkazy na čísla Cermatu a různé další materiály mi napsal: "Já a moji kolegové to cítíme jinak." Kdepak aplikování, prostě POCIT.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlíci zašli pro rozumy do pražské kavárny.

Kdyby už něco, pak by nejen pražská kavárna měla chodit pro rozumy k pytlikům.

E.Kocourek řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
E.Kocourek řekl(a)...

Kdyby pytlíci zašli pro rozumy ke mně, doporučil bych jim více zdrženlivosti vůči osobám, které nemají s vyšilováním ministerského kreténa nic společného. ////

E.Kocourek řekl(a)...

Pane Soukal, z těch vašich "čísel z Cermatu" nejspíš vyplývá pro vás něco úplně jiného, nežli pro ostatní diskutující. Pokud chce stát někomu organizovat život, IMO velice záleží na pocitech dotyčné oběti. ////

Vy dokážete zdůvodnit čísly z Cermatu, proč by stát vůbec měl strkat rypák do školství? ////

Nicka Pytlik řekl(a)...

doporučil bych jim více zdrženlivosti

To pytlici by každému doporučili něco málo inspirace v klasice. Jakože:
'Pro kreténa každý kretén.'

krtek řekl(a)...

"Vy dokážete zdůvodnit čísly z Cermatu, proč by stát vůbec měl strkat rypák do školství?"
Třeba proto, že ho platí?

E.Kocourek řekl(a)...

Proč by stát vůbec měl strkat rypák do školství?
Třeba proto, že ho platí?


Pěkná ukázka argumentace etatistů a centrálních plánovačů.
Je pozoruhodné, že v případě církví učinil stát z analogické situace závěr právě opačný - totiž že s placením, stejně jako se strkáním rypáku, musí přestat. ////

Asi mají preláti větší zastání tam nahoře ... ////

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Kocourku, co se týče čísel Cermatu, ukazují přesně to, o čem zde opakovaně píšu. Račte si nalistovat.
Jinak až si vyčistíte mysl od agresivního znevažování, zkuste přemýšlet o tom, jaké důsledky by mělo, kdyby stát svěřil vzdělávání čistě občanům (a zda mezi vírou a vzděláním není rozdíl). Státní intervence měla od počátku své důvody, stejně jako je má intervence do dalších oblastí - a že jich je; možná si je ani neuvědomujete.

E.Kocourek řekl(a)...

Pane Soukal, zda mezi rolí církví a škol je či není rozdíl záleží na míře abstrakce, a z hlediska opodstatněnosti státních intervencí já mezi nimi neshledávám rozdíl ŽÁDNÝ. ////

Jaké důsledky by mělo, kdyby stát svěřil vzdělávání čistě občanům? Všechno má nějaké důsledky. I hloupé státní zásahy (jako zavedení státní maturity) mají své důsledky. Já zažil dobu, kdy ed.gov nemělo vůči školám žádné pravomoci, a americké školství fungovalo v pohodě. ////

Státní intervence měla od počátku své důvody

Ne "od počátku", ale pouze od okamžiku, kdy intervencionisté jako vy ty důvody usilovně vymejšlejí. Existuje několik málo oblastí, kde je stát nezastupitelný (obrana, justice, zahraniční vztahy), a všude jinde jde jenom o přesvědčení intervencionistů, že oni vědí lépe nežli ostatní občané, jak by mělo fungovat školství (zdravotnictví, penzijní systém) ... ////

Josef Soukal řekl(a)...

z hlediska opodstatněnosti státních intervencí já mezi nimi neshledávám rozdíl ŽÁDNÝ.

Nemusíte shledávat, stačí, když ten rozdíl vidí ostatní.


Všechno má nějaké důsledky. I hloupé státní zásahy (jako zavedení státní maturity) mají své důsledky

Už se tady myslím ukázalo, že státní maturitu vzhledem ke své zaujatosti a nekompetentnosti - alespoň v oblasti ČJL - nejste schopen posoudit.

americké školství fungovalo v pohodě

Americké školství neznám z vlastního pohledu, ale pokud stačím sledovat, má po léta spoustu problémů, např. kvalitu výstupů. Vlastně byste asi pobavil každého z mých studentů či známých, kteří v Americe studovali.

Ne "od počátku", ale pouze od okamžiku, kdy intervencionisté jako vy ty důvody usilovně vymejšlejí.

První "intervencionistkou" u nás byla tuším Marie Terezie, a i když jsme se v pohledu na cíle vzdělávání od jejích dob výrazně posunuli (navzdory tvrzení Kartousů a spol.), volání po odluce vzdělávání od státu (nejčastěji ovšem ve stylu "státe, naval prachy a zmiz") je záležitostí nemnoha extremistů. A tak to myslím zůstane, tedy pokud naše společnost úplně nezmagoří.
Jana Karvaiová řekl(a)...

A váš návrh, pane Kocourku? Jako že kdyby byla docházka do školy dobrovolná, že by to fungovalo? To asi těžko. Stát to má v ústavě, tudíž musí do školství zasahovat. A jsem ráda za aspoň nějakou povinnost, třeba i tu maturitní. Protože jsem zažila divoká devadesátá léta, kdy dostal maturitu každý, kdo měl do zadku díru. Pardon.
Neříkám, že státní maturita je bez chyby. přesto je pořád lepší, než kdyby si ji vymýšlela každý škola zvlášť. To by bylo maturantů, že bychom je mohli vyvážet. on je rozdíl mezi papírem a vzděláním. Již dnes má mnoho studentů jen papír. který ho opravňuje k tomu, aby vykonával stejné povolání, jako ti opravdu vzdělaní. A tuším, že při obyčejném pohovoru na místo se to nepozná. zvlášť, když ti papíroví mají většinou jen opravdu bezbřehé sebevědomí a umí ho prodat.

Vít Tomis řekl(a)...

To by bylo maturantů, že bychom je mohli vyvážet.
To je už teď.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pojďme se vrátit na začátek.
proč mít maturitu z matiky? Ani já si nemyslím, že by ji měl mít každý.Maturita má být o vzdělanosti. Tudíž studenti by měli být vzdělaní. Dostatečně. Vědomosti i kompetence. Jedno bez druhého je nesmysl. Pak by měla být ta zkouška garantem. A je jedno, zda bude student skládat zkoušky z jazyka nebo matiky. Jakákoli zkouška by měla být na úrovni opravdového středoškoláka hodného maturity. Tudíž ne úlohy: jakou barvu měla Karkulka nebo kolik stojí desetikorunová známka.Tak by totiž skončily všechny "školní" maturity.Když pomineme těch pár něšťastníků, kteří se zkoušek bojí a pak nemají dobré výsledky, zůstává nám stále velká většina těch, kteří zvládnou i to. A takové lidi potřebujeme. Navíc maturu lze opakovat a není problém udělat zákon, že se to dá zkoušet donekonečna. Relativně.
Vyrábět maturanty a pak se ve statistikách chlubit, jací jsme bohatýři? Tohle fakt chceme? A jak by to skončilo? Tím, že kdo se umí podepsat a zná datum narození je maturant? nejspíš jo. Pokles vidíme už dnes (a velký), takže si nedělejme iluze, že by se "to samo nějak....ne. Potřebujeme vzdělané lid, ne lidi s papírem skoro bez ceny. A stejně tak i vysokoškoláky. A všem musí být jasné, že i vzdělání je prostě o píli a snaze. Přes tohle vlak nejede. Všechny ty poudačky o tom, jak něco ožulit už mě unavují.
Každý, ať má nebo nemá schopnost studovat má mít ve společnosti uplatnění. Potřebujeme všechny a to by se mělo hlásat a hodně hlasitě. Vidím to na svých "absolventech" ze zvláštní. I oni mají svůj hodnotný život, i oni jsou schopní pomáhat naší společnosti. Nepotřebují zbytečné nanicovaté papíry.
Společnost se vždy skládala ze všech vrstev a nejdůležitější je akceptace všech, kdo jsou ochotní pro společnost pracovat kdekoli. A nevěřím, že i v budoucnosti budou potřeba pouze vzdělaní lidé kvůli nějakým technologiím. Vždy budeme muset umět makat i rukama.

Nicka Pytlik řekl(a)...

proč mít maturitu z matiky? Ani já si nemyslím, že by ji měl mít každý.

Pokud někdo nepotřebuje maturitu z matematiky, nepotřebuje maturitu vůbec.
Jestliže tvůrci zákonů a vyhlášek nazřeli, že je k výkonu nějakého zaměstnání nutná maturita, aby to zaměstnávání nemohlo vykonávat kdejaké trdlo, pak pro ověření netrdlovitosti se maturitní zkouška z matematiky hodí docela dobře až výborně.

není problém udělat zákon, že se to dá zkoušet donekonečna

Pytlici tuto problematiku už nijak zvlášť nesledují, protože z aktivit kolem maturit byli ke své spokojenosti vyvedení před mnohými lety, ale pokuid se nic nezměnilo, má z jednoho předmětu neúspěšný maturant možnost nápravy v podzimním termínu, a pak případně si může zopakovat celou maturitu v dalším jarním termínu. Když to opět nezvládne může si prý do pěti let zopakovat čtvrtý ročník opět se těmi třemi pokusy. Pytlikům není nic známo o tom, že by tento proces nebylo lze opakovat až do úplného zmagoření.

Vít Tomis řekl(a)...

jednoho předmětu neúspěšný maturant možnost nápravy v podzimním termínu, a pak případně si může zopakovat celou maturitu v dalším jarním termínu.

Tohle (ne úplně přesně) platilo do roku 2010.
Od r. 2011 je to jinak. Žák opakuje jen tu (dílčí) zkoušku, kterou neudělal a na každou zkoušku má tři pokusy. Ovšem musí je stihnout do pěti let od ukončení posledního ročníku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Od r. 2011 je to jinak.

Pytlici děkují za rozšíření obzoru. Takže třikrát opáčko a dost?
A jak je to s tím opakováním posledního ročníku? Jakože restart pokusů...

Vít Tomis řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Vít Tomis řekl(a)...

Obecně lze opakovat pouze neúspěšný ročník. Takže pokud uz zák u maturity byl, nemůže opakovat poslední ročník ve stejném oboru vzdělávání. Ale může začít "studovat" další středni školu. Detaily uz nesleduju.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Asi me Pytlik sezere, ale opravdu mit maturitu z matiky nemusi mit kazdy. Na co? Ja mam na mysli opravdu MATURITU. Takova houslistka na konzervatori to asi fakt nepotrebuje.
Jedine o co jde, aby jakykoli predmet, ze ktereho kdokoli bude MATURITU delat, mel zkousku na urovni. UROVNI.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A k čemu tedy houslistka nebo pozounista potřebují maturitu?

Eva Adamová řekl(a)...

"Protože jsem zažila divoká devadesátá léta, kdy dostal maturitu každý, kdo měl do zadku díru. Pardon."

A ono se na tom s příchodem státní maturity, která je nastavená na úroveň trošku lepšího deváťáka, něco změnilo? V konečném důsledku nezmaturují pouze 4 % žáků, což tedy vzhledem k jejich skladbě není žádné závratné numero. Většinou se jedná jen o dálkaře a naprosté flákače.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A k čemu tedy houslistka nebo pozounista potřebují maturitu?

Ne maturitu. Vzdělání.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Paní Adamová,

s PŘÍCHODEM státní maturity se skutečně změnilo mnohé, protože ta původní měla dvě úrovně. A i ta základní měla být v první verzi obtížnější, než pak byla a než je dodnes. Po varovných výsledcích Sondy maturant totiž došlo ke změkčení ZÚ; no a po velikém prozření v r. 2012 se zrušila VÚ a ZÚ se nastavila ne pro deváťáky, ale pro sedmáky.
Typicky české řešení: když se ukáže, že laťka je příliš vysoko, nezačneme tvrdě trénovat, abychom ji přeskočili, ale tvrdě zkritizujeme její výšku a sundáme ji o polovinu dolů. Eláá-hop!

Nicka Pytlik řekl(a)...

A nejlépe se překonává laťka, která není vůbec.

Okomentovat