6.8.19

Nařízení vlády o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků (30. 7. 2019)

Nařízení vlády ze dne 30. července 2019, kterým se mění nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 123/2018 Sb., o stanovení maximálního počtu hodin výuky financovaného ze státního rozpočtu pro základní školu, střední školu a konzervatoř zřizovanou krajem, obcí nebo svazkem obcí.

12 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Marně přemýšlím, jak to okometovat.

Snad jen, že MŠMT udělalo z asistentů pedagoga novodobé otroky

Vykonávat na běžné kole na půl úvazku 18 hodin týdně přímé pedagogické činnosti s postiženým či silně zaostávajícím dítětem či až čtyřmi takovými dětmi za cca 8000 Kč hrubého v 6. platové třídě (8. platová třída a cca 10 500 Kč hrubého je pro většinu asistentů jen iluzí) a bez jakékoliv jistoty do budoucna snad může jen blázen anebo člověk jinde neuplatnitelný. A je otázkou zda zrovna takové lidi naše školství a ony děti potřebují.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nyní mají asistenti pedagoga až 40 hodin přímé pedagogické činnosti týdně, takže je to pro některé z nich dobrá zpráva.

Ivo Mádr řekl(a)...

Evidentně je vidět, že inkluze drhne na financích.

Eva Adamová řekl(a)...

Už je vidím, jak se samou rdostí objímají.

A uvědomujete si, že na základních školách v podstatě nemůže reálně existovat asistent na plný úvazek? Bo 36 hodin týdně žádné dítě nemá a ani nemůže mít? A ani minimum 32 hodin nesedí, protože na výchovy se asistent nedává? No a protože 5x6 je 30 a odpolede se naukové předměty nedávají, nelze asistenta využít ani ve druhé třídě?

ema řekl(a)...

Doteď běžná praxe - dopoledne asistentka na půl úvazku (20 hodin PPČ), odpoledne vychovatelka (14 až 15 hodin PPČ), přestávka na oběd pouze pokud ochotná kolegyně z vedlejšího oddělení pohlídá děti. Půl úvazku v družině vždy v době hlavní zájmové činnosti, vedení skupiny (dokumentace, plány atd.) stejné jako vychovatelka na celý úvazek. Já furt říkám - no neber to.

ema řekl(a)...

Zapomněla jsem říct, že jsou to většinou holky na malém městě nebo vesnici, absolventky střední školy pedagogické. Jinou práci neseženou, i půl úvazku v družině považují za terno. Tyhle ženské si o něco málo polepší, dopoledne budou mít za ten samý plat pouze 16 až 18 hodin.

Eva Adamová řekl(a)...

Jj, tomu říkám terno, makat na půl úvazku jako družinářka a k tomu za podstatně menší peníz dělat na půl úvazku asistentku s tím, že jako asistentka strávím ve škole dvojnásobný čas jako družinářka. Fajné.

Eva Adamová řekl(a)...

Já bych tedy na jejich místě šla raději dělat ke kase do supermarketu, kde bych měla už dnes určitě vyšší plat a nemusela bych lelkovat ve škole ve volných hodinách a při čekání na začátek družiny a vymetat za kantory dozory na chodbách a v jídelně.

Radek Sárközi řekl(a)...

Přesto práci asistenta pedagoga dělá 23 000 lidí.

Eva Adamová řekl(a)...

No ono jde spíš o to, co je to za lidi.

Na naší vesnické škole máme dvě šikovné asistentky s Bc. vzděláním, jedna to má jako přivýdělek k učení v ZUŠ a v práci je od božího rána do božího večera - někdy až do 21:00, což je reálné jen do doby než si pořídí potomka, druhá je tam jen protože její manžel velmi dobře vydělává a protože rovněž v brzké době plánuje dítě.

Jeden syn učí na škole poblíž krajského města a tam už to se sháněním asistentek není nijak růžové a ani družinářky, které by to mohly mít jako přivýdělek, jim o to nestojí. Druhý syn učí v Praze a tam je zhola nemožné sehnat solidního asistenta. Letos se jim např. u jednoho dítěte za jeden školní rok vystřídalo pět asistentů. Situace s asistenty tedy rozhodně není nijak ideální.

Radek Sárközi řekl(a)...

Já ty lidi obdivuji, že to za současných podmínek dělají. Zároveň ale považuji celý současný systém inkluze za neefektivní. Jde o plýtvání penězi i lidským kapitálem...

Nicka Pytlik řekl(a)...

neefektivní

Pěkný příklad eufemismu.

Okomentovat