16.8.19

MŠMT: Sjednocení podmínek pro asistenty pedagoga sníží administrativu

Asistenti pedagoga ve speciálních školách a třídách pro žáky se zdravotním postižením budou financováni novým způsobem. Cílem ministerstva školství je snížit školám nadměrnou administrativu a upevnit pozici asistenta v rámci pedagogického sboru.


Ve speciálních školách a třídách byli asistenti dosud financováni dvojím způsobem: prostřednictvím příplatku ke krajským normativům a jako podpůrné opatření v rámci společného vzdělávání. Tento dvojí způsob byl neefektivní, administrativně náročný a hrozilo i duplicitní financování. Proto se financování asistentů sjednotí a nově budou ve speciálních školách a třídách financováni jako standardní pozice při zohlednění typu školy a hendikepu žáků.

Nová právní úprava nastavila maximální financovaný počet hodin výuky asistenta tak, aby odpovídal učebnímu plánu v daném ročníku a příslušnému rámcovému vzdělávacímu programu.

Uvedená změna ohledně maximálního financovaného počtu hodin se dotýká speciálního školství v rámci mateřských a základních škol, přípravného stupně základní školy speciální, dvou specifických oborů v rámci středního vzdělávání a speciálních oddělení školních družin. V ostatních segmentech, zejména pak v běžných třídách, se i nadále bude doporučovat podpůrné opatření asistenta pedagoga.

Výše uvedené se netýká tříd základních škol zřízených pro závažné vady řeči, které však budou mít nově možnost získat prostředky na víc vyučovacích hodin. Tuto posílenou výuku mohou využít kupříkladu na logopedickou péči, aby se dětem se závažnými vadami řeči mohl individuálně věnovat speciální pedagog. Podstatou změny je, že se dotčeným školám bude moci za každého žáka se závažnými vadami řeči zařazeného v těchto třídách hradit navíc ze státního rozpočtu jedna hodina výuky týdně. Změny nabývají účinnosti od nového školního roku, reálně ale začnou platit až v lednu 2020, kdy startuje reforma financování regionálního školství.

Sjednotil se také maximální týdenní rozsah přímé pedagogické činnosti, kterou asistent vykonává. Dřívější úprava pracovala s rozmezím 20 až 40 hodin, a asistenti v různých školách tak mohli odvádět odlišné množství přímé pedagogické činnosti, ačkoliv byli stejně placeni. Proto byl pro asistenty ve speciálních školách a třídách stanoven rozsah přímé pedagogické činnosti 36 hodin týdně, pro asistenty ve třídách běžných škol pak v rozmezí 32 až 36 hodin týdně. Tato úprava počtu hodin přímé pedagogické činnosti je účinná již od 1. září 2019, u běžných tříd se však začne platit až od 1. září 2021.

10 komentářů:

Radek Sárközi řekl(a)...

Jedná se o toto nařízení vlády:

https://www.pedagogicka-komora.cz/2019/08/materske-skoly-neprijdou-o-funkci.html

Eva Adamová řekl(a)...

"V ostatních segmentech, zejména pak v běžných třídách, se i nadále bude doporučovat podpůrné opatření asistenta pedagoga."

Takže běžné školy jedou postaru. On by opravdu byl až takový problém zavést počet asistentů podle počtu žáků s podpůrnými opatřeními druhého a třetího stupně a nechat na ředitelích a učitelích, kde a jak je využijí? Takové jednoduché ustanovení, že při 20 žácích s dvojkou může ředitel zaměstnat asistenta na plný úvazek a při pěti žácích s trojkou rovněž by ředitelům a asistentům hodně ulehčilo život. Systém přidělování asistentů přes poradny je nepružný a činí školám nemalé organizační potíže.

Eva Adamová řekl(a)...

A dále by bylo potřeba, pokud tedy ve školském systému s asistenty počítáme i nadále a nehodláme je nahrazovat speciálními pedagogy, zavést VŠ bakalářské studium pedagogické asistentství. Náplní studia by byla podstatná část náplně studia speciální pedagogiky. S tímto vzděláním by měli být schopni, pokud to bude potřeba, pracovat s SVP žáky samostatně a za dohledu učitele by pro ně měli i tvořit přípravy, samozřejmě při úvazku, který by byl konstruován stejně jako u učitelů, tedy na ZŠ 22 hodin přímé práce s dětmi. Platově by asistenti měli být postaveni alespoň na úroveň učitelek v MŠ, protože dosavadní šestá či sedmá platová třída je sněšná. Srávající systém je do budoucna neudržitelný a v podstatě vypovídá o tom, že si s nastalou situací vůbec nevíme rady a že vlastně vůbec nevím, co chceme.

ema řekl(a)...

Také nechápu systém přidělování asistentů přes poradny. Asistenty bych přidělovala automaticky, podle počtu žáků, protože procento dětí se specifickými potřebami je pořád zhruba stejné. Školy s vyšším počtem dětí s podpůrnými opatřeními by mohly žádat o asistenty navíc. To samé s pedagogickými intervencemi.
No a o platech, úvazcích, smlouvách a kvalifikaci asistentů už snad ani nemám sílu mluvit.

ludmila řekl(a)...

Souhlasím

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možná to úplně nesouvisí, ale pytlici se už delší dobu zabývají otázkou, jestli je lepší, když jsou například s třiceti žáky tři učitelé, nebo s každými deseti žáky jeden učitel, a nebo se stem žáků deset učitelů...

ema řekl(a)...

Hlasuji za variantu sto plus deset v jedné místnosti, financováno výhradně z grantů, projektů a šablon.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Studium asistenta na vysoke je blbost. Od toho tu mame speckare. Jenze je jasne, ze ucitel mgr nepujde asistovat za plat o 4 tridy nize a jeste na zkraceny uvazek.
Jestli chtel nekdo inkluzi, mely na to byt penize. Aby se vyuzivalo paralelnich ucitelu ci deleni na skupiny, kdy jedna pracuje se speckarem. Takhle je to jen flikovani a vysledky jsou zoufale.
Nejhorsi je pristup pg fakult, ktere se nektere kasaji tzv proinklizivnim pristupem, ale pro inkluzi samotnou nedelaji vubec nic. Pouze vybavi absolventy hromadou blbych kecu. Nepouzitelnych v praxi. Prikladem jejich blbosti je deleni na specku poradenskou a ucitelskou. A mohla bych psat vice.
Ale vratim se k clanku. Je otazkou, zda po novem phmax financovani budou specky na asistenty mit penize.
Dalsi otazkou je, jestli budou mit penize na PO bezne skoly, kdyz vetsina PO je do 500,- a uz se to nebude hradit ze spesl penez, ale ze skolniho rozpoctu. Vidim to tragicky.

Eva Adamová řekl(a)...

"Studium asistenta na vysoke je blbost. Od toho tu mame speckare. Jenze je jasne, ze ucitel mgr nepujde asistovat za plat o 4 tridy nize a jeste na zkraceny uvazek."

No dyť právě proto jsem napsala "...pokud tedy ve školském systému s asistenty počítáme i nadále a nehodláme je nahrazovat speciálními pedagogy"

Prostě nám ve školském systému vznikla nová pedagogická pozice, se kterou se pravděpodobně budeme muset smířit, a když už nám tam jaksi více čí méně nechcačky vznikla, bylo by dobré, kdyby ji vykonávali lidé s alespoň trošku slušným vzděláním a za alespoň trošku rozumné platy.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Je otazka, jak dopadne financovani specek po novu. Pak si to rozebereme. Nehlede na to, zda a jak bude probihat proces “schvalovani” asistentu, kdyz to neni narokove PO.

Okomentovat