30.8.19

Michal Komárek: Problematické reformy ve školství

Povinná maturita z matematiky bude zřejmě odložena zhruba o deset let. Pro většinu studentů je to skvělá zpráva, o stavu českého školství to ale nevypovídá nic dobrého. Poslední návrh ministra školství Roberta Plagy totiž završuje už poněkud trapný a nedůvěryhodný obraz státní maturity. Jen s mírnou nadsázkou lze totiž říci, že téměř vše, co bylo ohledně státní maturity navrženo a zavedeno, bylo následně zrušeno. Anebo ještě lépe zavedeno, zrušeno, opět zavedeno a opět zrušeno. A to státní maturita funguje nějakých osm let.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Tento bezvýchodný střet dvou více méně zdůvodněných pohledů je v chaotickém prostředí českého školství typický.

Podobný byl spor o inkluzi. Část učitelů, rodičů, odborníků a politiků měla za to, že reforma sice není dokonale připravena, ale čekat už nelze, diskuse trvají desítky let a žádná reforma nebude už na startu dokonalá. Je třeba začít, říkali. Proti nim stáli ti, kteří tvrdili, že je to nezodpovědný experiment, který poškodí celé školství a že je třeba věc lépe připravit.

Z diskusí mezi učiteli a odborníky lze přitom vyvodit – byť to neplatí obecně – že mnozí oponenti inkluze jsou příznivci experimentu s povinnou matematikou a naopak – zastánci inkluze, kteří tvrdili, že už je třeba jít i do nedokonalé reformy, nyní před unáhleným experimentem varují.

6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Pro většinu studentů je to skvělá zpráva, o stavu českého školství to ale nevypovídá nic dobrého."

Svělá zpráva? Ale první vyhrání z kapsy vyhání, protože ona se ta svělá zpráva pro podstatnou část studentů, kteří se opět budou matematice věnovat méně než by mohli, změní v noční můru v okamžiku, kdy zjistí, že na výšce a poté v praxi matematiku a systematické i logické myšlení potřebují.

Ono to ani tak nevypovídá o stavu školství, ale o stavu naší politické reprezentace, která je ovlivněna rozumbrady typu Kartous.

krtek řekl(a)...

"Jak tedy vypadají reformy v českém školství? Někdy je třeba spěchat a experimentovat, jindy uvážlivě odkládat na neurčito. Nebývá přitom úplně jasné proč, ale patrně jsou za tím skupinové zájmy a politika. Daří se tak především tři věci: Prohlubovat nejistotu, posilovat obraz nepřítele a podporovat vzájemnou nedůvěru.
A jaký má tedy smysl státní maturita? Ať už s matematikou nebo bez ní? Žádný. Dokud nebudou kritické myšlení pěstovat politici a učitelé.​"
---
Jakože v zájmu dítěte je, aby prošlo co nejvíce stupni vzdělání bez ohledu na to, co opravdu bude umět? A má smysl, abychom měli maturanty a vysokoškoláky, kteří vlastně vůbec neumějí pracovat? Ani samostatně, ani v kolektivu? Neměli by kritické myšlení hlavně pěstovat experti a zaměřit je na sebe,

Jana Karvaiová řekl(a)...

Právě- K čemu budou lidi školou nepolíbení. Nešikovní řemeslníci. Kteří si neumí ani spočítat metry použitého PVC nebo trubek. Dutí právníci, neschopní si vzpomenout na jediný paragraf. Takže proč vlastně jeětě stále hovoříme o vzdělání. Nestačilo by státní hlídání?

Jana Karvaiová řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Pro většinu studentů je to skvělá zpráva

Pro většinu žáků by bylo skvělou zprávou především, kdyby už konečně někoho napadlo prohodit poměr škola - prázdniny, a oni mohli do té školy, kam byli přijati, zejména proto, že se do ní při plném vědomí přihlásil, docházet co možná nejméně.

zjistí, že... matematiku a systematické i logické myšlení potřebují

Kdo nemyslí, nezjistí, že nemyslí.
Proto ani odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří a další generátoři rozumů o tom jediném správném způsobu vzdělávání patrně nikdy nenazřou, jak až velké melou hloupostě.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

"A jaký má tedy smysl státní maturita? Ať už s matematikou nebo bez ní? Žádný. Dokud nebudou kritické myšlení pěstovat politici a učitelé.​"

A co novináři? Hlavně ti, kteří v roli moderátora internetového fóra bezostyšně cenzurují názory, které se jim nelíbí, a hlasy kritizující jejich mizernou práci a neobjektivitu? Ti by se měli asi naučit zatím jen "pouze" myslet. A také psát, protože tato pasáž článku:

"Jenže situace už je podle kritiků neúnosná: Znalosti středoškoláků jsou na úrovni základní školy před několika desítkami let a není možné se divit, že je nedostatek lidí v technických oborech.

Jaký smysl má státní maturita?

A že o pěstování kritického myšlení se jen vrší fráze – bez matematiky to totiž nejde. Povinná maturita z matematiky měla být podle nich zavedena už dávno. I to je nepochybně v mnohém pravda."


je prostě po stránce koherence naprosto nezvládnutá.

Okomentovat