19.8.19

Michaela Těšínská: V Česku chybí tisíce učitelů. A bude hůř, myslí si odborníci na vzdělávání

„Hledáme učitele s aprobací český, anglický, německý jazyk a občanská výchova,“ inzerovala během prázdnin Základní škola Praha-Slivenec. Pracovní portály podobnými poptávkami nyní přímo překypují. Ředitelům se krátce před začátkem nového školního roku sestavují rozvrhy velmi těžko. Do ideálního stavu totiž podle ministerstva školství chybí 6 tisíc kantorů.


Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Nemusí to trvat dlouho a české školství přitom bude obsazovat kabinety ještě hůře. Blízko důchodovému věku se totiž pohybuje zhruba třetina pedagogů. „Ve vzdělávacím systému působí především starší učitelé. Jejich věk je vysoký na všech druzích škol a ve všech krajích,“ uvádí v aktuální zprávě ministerstvo školství.

Na prvních stupních základních škol se průměrný věk pedagoga dostal na 47,2 roku. Před deseti lety byl 41,8 roku. Ministerstvo představilo body, které mají trend změnit. Skloňuje hlavně výrazné navýšení platů.(...)

Klíčovou otázkou je, kde končí studenti pedagogických fakult. Podle studie Univerzity Karlovy uvažuje o budoucí práci s žáky pouze 23 procent z nich. Pro ty, kdo se k tabuli skutečně postaví, bývají navíc velmi rizikové první dva roky po absolvování. Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce na pedagogické fakulty dohlédnout. Vyčlenil pro ně více peněz, za to však žádá více absolventů učitelů. „Jde o stamiliony; během tří let jde skoro o rozloženou miliardu. To je, myslím, dostatečná suma, aby pedagogické fakulty mohly provést zásadní změny k tomu, aby se zlepšila příprava učitelů pro 21. století,“ řekl ministr pro LN.


9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

čtvrtina zájemců o studium pedagogiky nepočítá s tím, že by v budoucnu šla učit

'A tři čtvrtiny absolventů učit nejdou.'
Šest tisíc učitelů je poměrně dost. Ale z kolika učitelů celkem? Tak dvě procenta?
A kolik nepřítomných učitelů je skryto v přespočetných hodinách pro prospěšné učitele?

Ivo Mádr řekl(a)...

Ono učit na 2.stupni ZŠ nebo SŠ (mimo víceletá gymnázia) není žádný med. Nízké platy+inkluze po česku a absolventi PdF hledají větší klid a více peněz mimo školství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

není žádný med

Pytlici s hlavou sklopenou přiznávají, že na inkluzivní základní školu nebo učiliště by tedy učit nešli. Nemají k tomu nerv, a ani chuť se pořád s někým dohadovat.
Takže neskonalý obdiv všem, kteří to od září opět hodlají podstupovat. Neskonalý!

Vít Tomis řekl(a)...

Podepisuju předchozí příspěvek kolegy Pytlíka

Ygrain řekl(a)...

Nápodobně. S dodatkem, že na slušné SOŠ se učí dobře. Možná i lépe než na některých gymnáziích, protože na ně obvykle nemíří zbytnělá ega žáků či rodičů. Vesměs jsou to opravdu fajn děcka, jen ve výsledcích nemůžete očekávat zázraky.

Ivo Mádr řekl(a)...

Ygrain

Souhlasím, ale bohužel takových SŠ je fakt velmi málo.

Děkuji Pytlíkům a panu V. za projev "soustrasti. Ještě do vydání vyhlášky č. 27/2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných to šlo. Ale inkluze po česku zasadila základnímu a SŠ tvrdou ránu. Dnes je to fakt jen pro otrlé. Ani se nedivím, že absolventi se do těchto škol nehrnou, protože nejsou padlí na hlavu.

Jana řekl(a)...

Přesné!

Jana řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
E.Kocourek řekl(a)...

Ministerstvo (...) skloňuje hlavně výrazné navýšení platů

Ale to je přece lež! Ministerstvo NIKDY nenavrhovalo VÝRAZNÉ navýšení! Vždycky jenom jakési "udržovací" nebo navýšení "aby se neřeklo" ! ////

Okomentovat