15.8.19

Michaela Těšínská: Jen slova dům nepostaví

Vzdělávání by mělo směřovat k tomu, aby absolvent získal nejen znalosti a dovednosti z oboru, ale zároveň aby byl samostatný, schopný přizpůsobit se novinkám a ochotný se dále učit, zaznělo v srpnu, když Národní ústav odborného vzdělávání představoval veřejnosti reformu.


Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Podle Víta Jáska z Unie zaměstnavatelských svazů mají na deváťáky, kteří se rozhodují, čím se budou jednou živit, zásadní vliv samozřejmě rodiče. A většina z nich vidí svého potomka v čisté kanceláři. Těžké stavební profese, truhlařina nebo řezničina, podle nich nemají dobrou perspektivu. „Neoprávněně je střední odborné školství považováno za něco podřadného,“ sdělil Jásek.

Roste počet oborů, které žáci téměř přehlížejí. Největší krizi zažívají zedníci, čalouníci, truhláři nebo řezníci.(...)

Nejde ale jen o to, nalákat deváťáky na odborné školy. Změnit se musí podle odborníků i ti, kteří je mají inspirovat. Není však výjimkou, že mistři nechtějí o novinkách ve svém oboru ani slyšet. Mladých profesionálů totiž není v praxi mnoho. „Znám minimum těch, kterým by bylo pod 40 let. A mistrům, kteří učí na učilištích, je často okolo šedesátky,“ řekla nedávno v rozhovoru pro LN Bronislava Cveková, která vede Školu suché výstavby, kde získávají certifikát profesionální řemeslníci i laici.

Žádné komentáře:

Okomentovat