6.8.19

Michaela Těšínská: „Domácí školství“nabírá na popularitě

Čím dál víc českých rodičů má pocit, že tradiční škamna v jejich potomcích hasí kreativitu a formují je do hromadné šablony. V září 2015 bylo individuálně učených dětí 1339, loni už 3232. „Přibývá i dětí, které se pod hlavičkou domácího vzdělávání učí ve skupinkách pod vedením učitelky, v komunitních školách,“ říká Judita Kapicová, pedagožka z Asociace domácího vzdělávání.


Z článku v Lidových novinách (2. část „Domžáci“na prázdniny nehledí) vybíráme:

Na prvním stupni stačí, aby měl rodič maturitu. Chce-li vzdělávat dítě i na stupni druhém, už to vyžaduje vysokoškolský diplom. Dvakrát ročně dochází žák na přezkoušení, že umí vše, co si žádají osnovy.

„V tom, co malému dítěti dává smysl, jede jako drak. Jenže škola chce všechny dorovnat do stejné úrovně v několika oblastech,“vysvětluje spisovatelka Veronika Hurdová, proč své tři děti vzdělává sama.(...)

Domácí vzdělávání propaguje i organizace Škola pro mě. „Četla jsem, že učitelka v první a druhé třídě se intenzivně a individuálně během dne jednomu dítěti věnuje jenom sedm minut. Říkala jsem si, že těch minut zvládneme rozhodně více,“ sdělila před nedávnem na konferenci zakladatelka organizace Veronika Vieweghová.

Obě své dcery vzdělávala v domácím prostředí, dokud spadaly pod první stupeň základní školy: „Jako rodiče máme nejenom právo vzdělávat své děti, ale máme za ně Počet dětí s individuálním vzděláváním v jednotlivých školních letech hlavně zodpovědnost. A tu nám nemůže vzít ani stát, ani škola.“

7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Mám trošku obavy, aby jásot všech rodičům kteří mají zatím děcka v domácím vzdělávání na prvním stupni nebyl předčasný. Ono zvládnout doma puberťáka, který se začne stavět na zadní, a daleko náročnější učivo na druhém stupni není a nebude procházka růžovým sadem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

není a nebude procházka růžovým sadem

A což teprvá středoškolské domácí vzdělávání...

Vít Tomis řekl(a)...

Ať si v mezích zákona dělá každý, co chce. A ať za to nese odpovědnost a důsledky. Děti má vychovávat hlavně rodina.

Rozhodně nejsem příznivcem domácího vzdělávání. Ale ať si ten růžový sad rodiče projdou. Mají na to nyní právo.

Kolega Pytlík to napsal několikrát - zrušení povinné školní docházky je řešením. Sice pro mnohé absolventy alternativních vzdělávacích proudů bude život drsný, ale proč ne.

Radek Sárközi řekl(a)...

Domácí vzdělávání je stále naprosto okrajovým jevem. Je v něm něco přes 3 000 dětí. V médiích má ale prostor značný. Narozdíl od jevů, které nejsou okrajové a které se do médií často vůbec nedostanou...

Eva Adamová řekl(a)...

"A což teprvá středoškolské domácí vzdělávání..."

A víte, že to už si spíše dovedu představit? V tomto věku už dětmi tolik necloumá puberta a v učení už dokáží být daleko samostatnější než třeba ve dvanácti letech

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kolega Pytlík to napsal několikrát

Pytlici to opakují pořád dokola kudy chodí jako ti kafemlejnkoví odborníci na vzdělání.
Až jsou s tím otravní už i sami sobě.

Nicka Pytlik řekl(a)...

středoškolské domácí vzdělávání... si spíše dovedu představit

No právě!
Další pytlikojc kafemlejnek mele možnost zaskládat si maturitu aniž by adept kdy chodil do nějaké školy. Že by to bylo nespravedlivé vůči těm, co byli ve škole vedení jako žáci? No, nebylo.

Okomentovat