30.8.19

Michael Rozsypal, Michael Erhart: Matematika se možná učí hodně, ale nemyslím, že dobře, říká senátor Růžička

První místopředseda Senátu Jiří Růžička zvolený za TOP 09 a STAN navyšování rozpočtu pro školství vítá. Po dlouhých letech, kdy se o zvyšování platů jen mluvilo, k němu totiž začíná docházet. „Pořád se to ale neprojevuje na tom, že by se do škol hrnuli mladí a talentovaní lidé nabití energií. Jsou obory, v nichž o učitele – natož dobrého – skoro nezavadíte. Matematika, fyzika, chemie, informatika, to je skutečně boj,“ upozorňuje ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Nezávislý senátor oceňuje práci současného ministra školství Roberta Plagy, který prý má v rezortu co napravovat, ale jeho přístup je progresivní: „Navykli jsme si řešit věci jen z pohledu politických stran. Ale u naprosté většiny témat, která lidi zajímají, by se měla řešit podstata problémů. Na vzdělávání by se měli shodnout všichni,“ zdůrazňuje.

Senátor Růžička ministra školství chválí i za to, že navrhuje odložit povinnou maturitu za matematiky.

„Chceme, aby ji ti lidé uměli, ne aby ji studovali jen kvůli nějaké zkoušce,“ podotýká s tím, že už teď z matematiky propadá (v prvním kole) celá čtvrtina maturantů, kteří si ji ale vybrali dobrovolně.

Matematika je podle něj důležitý předmět jak pro jedince, protože rozvíjí logické myšlení, tak pro celou společnost. „To jsou argumenty, proč se má učit hodně a dobře. Ale ne pro povinnou maturitu,“ dodává.(...)

Práce učitele zároveň má i své výhody: „Většinou pracujete v dobrém prostředí mezi slušnými lidmi, můžete věci ovlivňovat a dělat svou práci, jak chcete. To je něco, co ve školách lidi drží – včetně těch mladých a talentovaných, abychom pořád jen neskuhrali,“ doplňuje Růžička, který ve školství pracuje od roku 1974.
10 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Pan Růžička by se měl starat o kvalitu vlastní práce a mediálních výstupů. Stále víc pronáší buď hlouposti, nebo to, co by nedokázal doložit.

Eva Adamová řekl(a)...

No vidíte, a já to vnímám tak, že senátor Růžička sice kecá hodně, ale nemyslím si, že dobře.

Nowak řekl(a)...

1. Myslím si, že je škoda, že se pan Růžička stal senátorem. Měl velmi kvalitní protikandidáty, ale je ve svém obvodu známý a připadal voličům jako sympaťák.
2. Podle čeho může pan Růžiška posuzovat kvalitu výuky M? No hlavně z G, na kterém po léta pracuje. Komentuje tedy práci svých bezprostředních kolegů a podřízených.
3. Růžička chválí ministra Plagu. Jistě též ví o Plagových názorech, co by se mělo v M hlavně učit a z čeho maturovat: Pdle Plagy je důležité např. umět spočítat kde se nasilnici potkají dvě auta jedoucí proti sobě z různých měst. Zbytečné jsou složené zlomky a tuším taky písmenka v M. Dlouholetý a uznávaný učitel M na G Růžička na to zřejmě kýve.

Eva Adamová řekl(a)...

Kde jste přišel na to, že Růža je matematik? Jeho aprobace byla český jazyk a tělocvik.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V té dnešní překotně měnící se době učí matematiku i učitelé českého jazyka a tělesné výchovy pak zejména. Klidně bez patřičné aprobace. K problematice výuky matematiky a následně maturity se, zdá se, vyjadřují především učitelé českého jazyka. Tedy kromě odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů samozřejmě.

Nowak řekl(a)...

Tak se omlouvám! Já o Růžičkovi poprvé slyšel od jednho matematika a bral jsem to, že se znají jako kolegové. On je tedy spíše kolega Plagy, to mnohé vysvětluje. Tím je jeho "odborný" pohled na výuku M kurioznější.

Zen řekl(a)...

Pred rokem 1989 byla maturita z M povinna vsude s vyjimkou ciste humanitnich a umeleckych skol. Je dnes hloupejsi mladez nebo se tolik zhorsila vyuka M?

Ygrain řekl(a)...

K té "dobrovolnosti" výběru matematiky: řekla mi jednou jedna kolegyně z učňáku, že jejich žáci si volí matematiku ne proto, že by ji měli raději nebo ji uměli lépe než jazyk, ale protože mají pocit, že je to menší zlo - že z matematiky píšou jeden test, ale z jazyka test, poslech a slohovku a ještě je ústní zkouška. Z jejich pohledu se maturita z jazyka jeví čtyřnásobně těžší...

Ivo Mádr řekl(a)...

Odehrává se nám tady boj o hlasy mladých voličů a tím zlým je povinná maturita z matematiky, která za nic nemůže. Hlasy odpůrců zrušení povinné maturity z průmyslu jsou umlčovány, průmyslová revoluce 4.0 je před námi. Důraz na absolventy je především v rozvoji logického myšlení, která právě matematika splňuje. Jednomu to připadá tak, že si pod sebou řežeme větev.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dalo by se říci, že nenápadně začíná kampáň před krajskými volbami.
Jakože zřizovatelé středních škol, prvovoliči a tak nějak podobně...

Okomentovat