5.8.19

Martin Rychlík: Učitelé 45 tisíc měsíčně dostanou

Ministerstvo školství hodlá bedlivě sledovat, zda stamilionové injekce do proměny pedagogických fakult v České republice přinášejí zlepšení. Nejen o tom mluví v rozhovoru pro LN ministr školství Robert Plaga (za ANO).


Z rozhovoru v Lidových novinách vybíráme:

LN Přinese nový školní rok nějaké zásadní změny, novinky?

Z pohledu učitelů nevidím nic zásadního, čeho by se měli obávat. Z pohledu systémového se v souladu s programovým prohlášením vlády snažíme dostat do školství finanční prostředky, které jsme slíbili. Protože jen tak je možné vrátit učitelskému povolání atraktivitu a v dlouhodobém horizontu do něj dostat co nejkvalitnější lidi, aby se hlásili na pedagogické fakulty a měli důvěru, že ve školství najdou svoje celoživotní uplatnění... To je jeden ministerský úkol a budu rád, když to učitelé od ledna pocítí na svých výplatních páskách. To zásadní, u čehož doufám, že výuku nepoznamená, ale naopak výhledově zkvalitní, je přechod na nový způsob financování. Od ledna 2020 – z pohledu státního rozpočtu, ale v náběhové fázi již od září – totiž přecházíme na nákladově normativní systém.

LN V jednom z posledních rozhovorů s vámi, jenž vyšel v Právu, jste uvedl, že jste se sešel s asi 600 řediteli škol. Co vám nejvíce vytýkali, co je trápí? Tedy kromě peněz, samozřejmě...

To, co je „trvalkou“, bývá vysoká administrativní zátěž. Avšak sami ředitelé přiznávali, že ta primárně nejde za ministerstvem školství, nýbrž souvisí s tím, že školy mají svoji vlastní právní subjektivitu. A tím pádem tlaky a nové úkoly či povinnosti, jež na ně dopadají, jdou též z jiných ministerstev i z krajských úřadů. Lékem, který by jim mohl ulevit, bude snaha o redukci údajů a podkladů; myslím si, že výhledově by mohl pomoci resortní informační systém. Abychom měli téměř jistotu, že žádná data nebudou vyžadována duplicitně.

LN Kdy by měl vzniknout?

Pevně věřím, že k tomu dojde někdy v roce 2022 či hned v tom dalším. Co by dle našeho názoru mělo vést k částečnému odbřemenění ředitelů škol a jejich zástupců, aby měli více času na řízení pedagogického procesu, souvisí se změnou financování, kdy chceme navýšit peníze na nepedagogické činnosti – i na správce IT sítí a podobně –, abychom dostali k ředitelům finance na pracovníky, kteří to budou moci dělat za ně, a přiblížili se k ideálu, kdy ředitel školy je skutečně tím „pedagogickým lídrem“, a nikoliv administrátorem všech papírů k vyřízení.

LN Nedávno jste v tisku tvrdil, že čeští učitelé se na konci roku 2021 dostanou na průměrný plat ve výši 45 tisíc korun hrubého. Je to vskutku reálné?

Je to reálné. Vycházíme z čísel, jež máme za rok 2018, a víme, kolik peněz jsme do systému pustili pro rok 2019 a co je v prvním návrhu rozpočtu pro rok 2020 i ve střednědobém výhledovém rámci. Je to designováno tak, abychom vládní závazek, ve kterém jsme slíbili navýšit během čtyř let průměrný plat o padesát procent, splnili. Podíváme-li se na nějaký časový snímek za posledních dvacet let, podobné masivní přidání za čtyři roky po sobě tady nebylo. V tuto chvíli to lícuje tak, aby to koncem roku 2021 bylo skutečně oněch 45 tisíc korun hrubého. Přesně se to dozvíme v dubnu 2022.

LN A rozdělení tarifní, nadtarifní složky?

Vím, že mne – anebo jakéhokoliv jiného ministra školství – čekají souboje s odbory. Ale jsem přesvědčený o tom, že cílový stav, kdy chceme, aby ředitel měl možnost udržet motivované lidi a ocenit, je takovýto poměr: osmdesát procent tarif a dvacet procent nadtarifní složky platu.

11 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bude-li mít devět učitelů plat 33 tisíc, tak k tomu, aby bylo dosaženo průměrného platu 45 tisíc, postačí, aby desátý pedagog měl plat 153 tisíc.
Pytliky vždy zajímá, jestli jsou ty zajímavé údaje o současných či budoucích průměrných platech uváděny s, a nebo bez vedoucích pracovníků.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Ale jsem přesvědčený o tom, že cílový stav, kdy chceme, aby ředitel měl možnost udržet motivované lidi a ocenit, je takovýto poměr: osmdesát procent tarif a dvacet procent nadtarifní složky platu."

Pokud ministr neví, kolik v současné době tvoří nadtarif, měl by ten cíl měl vztahovat k tarifu...
A taky by bylo fajn, kdyby všechny strany braly "měsíční plat = 1/12 ročního platu"... Jestliže je něco "v prosinci", není to totéž co měsíčně...

Eva Adamová řekl(a)...

ty údaje jsou samozřejmě uváděné s vedoucími pracovníky

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Vzhledem k tomu, že má jít o průměr, bude to pro učitele bez příplatku za vedení pravděpodobně kolem 39 tisíc hrubého (včetně nenárokových složek platu, tedy rozhodně ne v tarifu), ovšem veřejnost bude několik let dopředu masírována pětačtyřicítkou. Goebbels by se mohl na žvanění o platech učitelů v ČR učit, jak se dělá propaganda.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud bude mít devět učitelů 39 tisíc, pak tomu desátému postačí 99 tisíc.
Pokud bude mít těch 39 tisíc osm učitelů, pak dalším dvěma postačí 69 tisíc.
A to už vypadá poměrně dost realisticky.

Radek Sárközi řekl(a)...

Proč se vždy opomene v této souvislosti uvést informace, že obdobně rychle rostla i průměrná mzda v ČR? Platy tudíž vzrostly i všem dalším profesím...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podstatné je, aby přidávání na platu nějak výrazně nezaostávalo za růstem cen zboží a služeb. Jak o proti loňskému roku podražily brambory, tvrdý tvaroh a mléko? Oblíbená večeře v učitelských rodinách. Pažitku si každý vypěstuje na balkoně...

Eva Adamová řekl(a)...

Při navyšování tarifů o 10 % se ve slibovaném termínu na oněch 45 000 Kč v tarifu dohrabe učitel v nejvyšší platové třídě. Začínající učitel bude někde kolem 34 000 Kč. A na nějaké nadtarify ve výši 20 %, jak uvádí ministr v článku, po tom, co se s nadtarify událo v posledních dvaceti letech, a poté, co se ve vládě a v parlamentu nejsou ochotni dohrabat ani ke slušným příplatkům za třídnictví a k valorizaci příplatků za specializační činnosti, já vůbec nevěřím.

Nicka Pytlik řekl(a)...

čeští učitelé se na konci roku 2021 dostanou na průměrný plat ve výši 45 tisíc korun hrubého

Inu, průměr je průměr. A když je průměr 45 tisíc, pak má-li někdo méně, musí mít jiný více. Jistě by byl zajímavý i údaj o střední kvadratické odchylce.

Eva Adamová řekl(a)...

Jenže ono to bude tak, že z běžných učitelů bude mít méně podstatná část a více ani noha. Nadtarifní složky se u běžných učitelů pohybují a mám obavy, že se i dále budou pohybovat, v rozmezí od 0 do 5 %, ty to rozhodně nevytrhnou.

Ivo Mádr řekl(a)...

" já vůbec nevěřím."

A v tom s paní Adamovou souhlasím. Vláda tady za nějaký měsíc vůbec nemusí být. Případná úřednická vláda žádné platy zvyšovat nebude. Z voleb potom můžou vyjít jako vítězné jiné subjekty, které se budou od návrhů současné vlády distancovat. Uvěřím až se tento slib promítne na výplatní pásce. Současný stav beru v rovině slibů. Přicházející ekonomická krize pak může v oblasti nárůstu platů učitelů způsobit konec nadějí na pěkně dlouho.

Okomentovat