16.8.19

Martin Rychlík: Ředitel školy by měl být pedagogickým lídrem, ne administrátorem

„Vycházíme z čísel za rok 2018, a víme, kolik peněz jsme do systému pustili pro rok 2019 a co je v prvním návrhu rozpočtu pro rok 2020 i střednědobě. Je to designováno, abychom vládní závazek, ve kterém jsme slíbili navýšit během čtyř let průměrný plat o 50 procent, splnili,“ říká v rozhovoru ministr školství Robert Plaga (za ANO).


Z rozhovoru na webu Česká pozice vybíráme:

LIDOVÉ NOVINY: Nedávno jste v tisku tvrdil, že čeští učitelé se na konci roku 2021 dostanou na průměrný plat ve výši 45 tisíc korun hrubého. Je to reálné?

PLAGA: Je to reálné. Vycházíme z čísel, jež máme za rok 2018, a víme, kolik peněz jsme do systému pustili pro rok 2019 a co je v prvním návrhu rozpočtu pro rok 2020 i ve střednědobém výhledovém rámci. Je to designováno tak, abychom vládní závazek, ve kterém jsme slíbili navýšit během čtyř let průměrný plat o 50 procent, splnili. Podíváme-li se na časový snímek za uplynulých 20 let, podobné masivní přidání za čtyři roky po sobě tady nebylo. V tuto chvíli to lícuje tak, aby to koncem roku 2021 bylo skutečně oněch 45 tisíc korun hrubého. Přesně se to dozvíme v dubnu 2022.

LIDOVÉ NOVINY: A rozdělení tarifní, nadtarifní složky?

PLAGA: Vím, že mě – anebo jakéhokoliv jiného ministra školství – čekají souboje s odbory. Ale jsem přesvědčen, že cílový stav, kdy chceme, aby ředitel měl možnost udržet motivované lidi a ocenit, je poměr – 80 procent tarif a 20 procent nadtarifní složky platu.
1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ředitel školy by měl být pedagogickým lídrem

To jsou věci! Tak se konečně dočkali ti pytlici.
Od nepaměti říkali, že ředitel školy musí být především špičkový učitel, který je tak dobrý, že zvládne i vedení pedagogického sboru. A na podpůrné záležitosti má mít zástupce a další pracovníky. Ale to prý ne, tvrdili odborníci na školství. Ředitel je především manažer!
A teď, panečku, že ne administrátor! A kam se v úvahách ministra školství poděl manažer?

Okomentovat